home Türkçe Araştırmalar Yeniden seçilme kampanyasının önemli parçası

Yeniden seçilme kampanyasının önemli parçası

12-17 Mart  tarihlerinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emri üzerine  Azerbaycan ordusu,  25 bin askerin katıldığı geniş çaplı askeri tatbikatlar gerçekleştirdi.  Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tatbikatta 250’den fazla zırhlı araç, 1000’e yakın füze ve top sistemi, 50 savaş uçağı  ve helikopter,  yeni nesil radyo-elektronik keşif araçları ve insansız hava araçlarının yer aldığı belirtildi.

Bu çaplı tatbikat gerçekleştiren, ancak   bunun hakkında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkelerini haberdar etmeyen Azerbaycan, AGİT’e karşı üstlendiği taahhütlerini ihlal etmiştir. 2011 tarihli Viyana Belgesi’nin  III. Bölümü  40.1.1 nolu maddesi gereği tatbikatlarda, eğer:

1.Destek kuvvetleri dahil, asgari 9000 personel ,

2.Asgari 250 askeri tank,

3.Asgari 500 askeri zırhlı araç,

4.Asgari 250 jeep, ve eklentili topçu aracı, reaktif topçu sistemleri (100 mm ve daha üzeri) varsa,  duyuruya tabidir.

İhlallerle dolu tatbikatlar  Azerbaycan ilk defa gerçekleştirmiyordu. Geçtiğimiz iki yılda Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın, ikisi 2016 yılı, dördü 2017 yılında olmak üzere toplamda  gerçekleştirdiği altı  tatbikat, yine AGİT’e karşı üstlendiği taahhütlerinin  ihlal edilmesiyle oldu.

Şubat ayında Azerbaycan’da İlham Aliyev’in kararı ile Ekim’de yapılması beklenen Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimleri 11 Nisan tarihine  alındı. Azerbaycan’da gerçek muhalefetin olmadığından dolayı seçimlerde İlham Aliyev’in kazanacağından hiç kimsenin şüphesi yok. Ancak İlham Aliyev yüzde 50 artı 1 ile değil, oyların yüzde 99’unu alarak seçimi kazanmak istiyor. Bu,  babası Haydar Aliyev gibi kendisinin  de ulu önder olarak kabul edileceğine yararlı olacak. Gerçekleştirilen geniş çaplı tatbikatları günlerce  devlet televizyonlarında abartılı bir şekilde gösteren Azerbaycan iktidarı   bütçeden  orduya ayrılan paraların doğru yere gittiğini göstermeyi  hedefliyordu. Tatbikat 11 Nisan’da  beklenen seçimlere doğru,  iç kamuoyuna  yönelik hesap edilmiş  bir adımdı ve  Aliyev’in ülkenin cumhurbaşkanının yeniden seçilme kampanyasının bir parçası olarak sayılabilir.

Tatbikatların senaryosunun askerlerin, “düşman saldırısını püskürtme, aldığı mevzileri, stratejik yerleri geri alma ve cevap verme” görevini yerine getirmeleri üzerine olduğu dikkat çekmektedir. Azerbaycan Silahlı Kuvveteleri’nin bu senaryo ile tatbikat yapması, Azerbaycan’ın yaptığı propaganda ile ters düşüyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, ister askerler sayısı, ister teçhizat, ister teknik, ister savaşkanlık açısından Ermeni tarafına karşı kendisinin üstünlüğünü göstermeye çalışan devletin propaganda aygıtının  öne sürdüğü şu teze kendisinin de inanmadığını gösterdi. Demek ki Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri komutanlığı, ülkenin yönetimi gibi Ermeni tarafının potansiyelini küçümsemiyor ve Ermeni tarafının saldırıya geçip önemli stretejik yerleri alacağını imkan dahilinde görüyor.