home Türkçe Araştırmalar Afrin’deki Kürtleri yok edip, evdeki Kürtleri kaybetmek

Afrin’deki Kürtleri yok edip, evdeki Kürtleri kaybetmek

Türkiye Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin ‘‘ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne’’ yönelik tehdidi ortadan kaldırmak  için başka bir devletin toprak bütünlügünü çiğneyerek, orada Kürtlere karşı  bir harekât sürdürmektedir. Yıllar boyunca sınırları içinde PKK ile  çatışma içinde olan Türkiye, PKK’nın yaptığı eylemlerin, sadece Türkiye ve Türklere değil, aynı zamanda Kürtlere de zarar verdiği tezini öne sürerek,    en azından yaptığı eylemleri Kürtlere  makul diye kabul ettirebiliyordu.  Ancak  şimdi durum tamamen farklıdır. İlk önce Afrin Türkiye’nin bir parçası değildir. Oradaki Kürtler ne Türk devletine, ne de Türklere karşı eylemlerde buluyorlar, sadece Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı kendilerini korumak için ellerine silah aldılar ve kendi bağımsızlığına  kavuşmak istiyorlar. Türkiye’deki  Kürtler, Türkiye’nin sınırlarının ötesindeki bir halka sadece Kürt olduğu için savaş açmasına  nasıl tepki verecekler?

Erdoğan’ın başbakan olmadan önce Kürtler konusunda verdiği sözlerin bomboş olduğunu, tam tersi  Kürtlerle çatışmaların yoğunduğunu gören Kürtler, Erdoğan’ın yöntiminden Kürtler konusunda yapılacak uzlaşma, ya da durumu yumuşatacak adımlar çoktan beklemiyorlar. Kürtlerde iktidara karşı güvensizlik ve umutsuzluk gitgide daha da derinleşiyor. Türkiye’deki Kürtler, İrak  Kürdistanı’nın  bağımsızlık referandumu sırasındaki hükümetin olumsuz tavrıdan da  bir şok etkisine girmişlerdi.  Kürtler, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin   ittifakının ileride kendileri için neler getireceği konusunda da endişeli. Bunlara bir de Afrin operasyonu eklendi. Kürtlerin bu hayal kırkılıkları,   AKP’nin önümüzdeki seçimlerde Kürtlerden beklenen oylarında büyük kayba neden olacak.  Kürt seçmen Halkların Demokratik Partisi’ne gidecek. Kürtlere başlatılmış nefretin sonuçları hem Erdoğan, hem de  Türkiye için büyük sorunlar çıkaracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç hafta önce yaptığı konuşmada Afrin’le ilgili şöyle demişti:  ‘‘Ölü sayısı şu anda 2 bin 960. İnşallah bu akşama kadar 3 bini aşar.’’  Yaşadıkları ülkenin Cumhurbaşkanı Kürtlerin öldürülmesini istediğinde ve alenen ilan ettiğinde Kürtler bundan sonra bu devlete karşı nasıl tavır almalılar? Bu sözler Kürtlere verilmiş bir mesajdı. Zaten hükümet yetkilileri Afrin savaşının  ardından Kuzey Irak operasyonunun başlatılacağını söyleyip duruyorlar. Yani sıra giderek evdeki Kürte geliyor.

Türkiye’nin Afrin’deki Kürt halka açtığı savaşın sonuçları kendisi için çok ağır olacak. Devlet yıllardır PKK’yı bitirmek için hem sınırları içinde, hem de ötesinde harekatlar yapıyor, ülkesindeki Kürtlere baskıları artıryor,  ama değişen bir şey yok. Şiddet çözüm değil. İktidarın yanlış politikası yüzünden Kürt meselesi şu an çıkmazda. Ortadoğu’da yaklaşık 40 milyon Kürt yaşamaktadır, Erdoğan rejimi onları hepsini öldürerek mi bu sorunu çözmek istiyor? Öldürmekle olsaydı zaten Türkiye’deki Kürt meslesi çoktan çözülmüş olurdu. Hükümet Afrin operasyonuyla belki de askeri kazançlar elde edebilir, ama   bu ülkedeki Kürtleri kendinden haha da uzaklaştırır ve  dağa çıkmanın haklı olduğunu düşüneceklerine yol açacak.