home Türkçe Araştırmalar Bakü’nün paralarıyla beslenen vatanseverler

Bakü’nün paralarıyla beslenen vatanseverler

Türkiye’de sürekli Ermeni düşmanlığı üzerine siyaset yapan, faaliyetler yürüten, etnik ve dini ayrımcılık yaparak   gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışında yaşayan Ermeniler hakkında nefret söylemi yayan,  her fırsatta Ermenileri  hedef gösteren siyasetçiler, iş adamları,  bilim adamları, derneklerin eksikliği hiç hissedilmiyor. Ancak bunların arasında, Ermenilere yönelik nefret söylemi yayan,  protesto gösterileri yapan,  Ermenileri hedef gösteren, 2005 yılından itibaren faaliyet yürüten Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) adlı ırkçı grup,  Ermenilere karşı olan nefretinin dozu, mantık dışında asılsız açıklamaları,  paranoyasıyla  göze çarpıyor.

Türkiye için endişelenen vatansever evlat olan  ASİM-DER’in Genel Başkanı Göksel Gülbey, Suriye toprağında Zeytin Dalı Harekatı gerçekleştirilken dehası, aşırı mantıklı  analiz yetenekleri, gizli yollarla  elde ettiği bilgiler sayesinde  Türkiye’ye yardım etmek, tavsiyelerde bulunmak istiyor. Göksel Gülbey, »Ermenistan, her zaman yaptığı gibi  yine terör örgütlerine dünya kamuoyunun gözü önünde destek vermektedir. IŞID terör örgütünün Suriye’de yaptığı işgal döneminde bölgede yaşayan Ermeniler ve Ezidi Kürtler Ermenistan tarafından uçakla getirilip, Azerbaycan’ın işgal olunmuş toprağı  Karabağ’a  yerleştirilmiştirler. Karabağ’da  12 adet eğitim kampı ile 1750 militanı bulunan PKK terör örgütü, İran ve Irak üzerinden Suriye’nin Kamışlı bölgesine geçiş yapmaya başlamıştır. Kamışlı’da toplanan terör örgütü militanları, sivil vatandaş kıyafeti içerisinde silahsız olarak Münbiç’e, oradan da bir kısmı Afrin bölgesine geçerek, ABD’nin temin ettiği silahları alarak, Türk ordusuna karşı savaşacaklardır. İran, Irak, Suriye ve ABD bilmeliler ki,  bugün göz yumdukları bu terör örgütleri gün gelecek kendilerini tehdit edecek duruma gelecekler» şeklinde konuşmuştu.

Zaten sürünen savaşta olan, saldırgan Azerbaycan’dan sınırılarını korumak mecburiyetinde olan Artsakh, 11.458  kilometrekare topraklarında Suriye’de Tüklere karşı savaşacak güçlerin eğitim gördüğü kapmların kurulmasına  niye izin vermeliydi?  Burada Gülbey’in,  eğitim gören militanların sayısının tam 1750  olduğunu söylemesi gülünçtür. Gülbey’in, dediklerini ispat etmek için niye deliler sunmaması merak konusu.  Bu saçma açıklamalar, Türk ordusunun Afrin’de sıkışıp kalmasından dolayı  hayal kırıklığa uğramış   ırkçılar gibi Gülbey’in  de suçlular aramak istemesinden olabilir mi acaba?

Göksel Gülbey 13 yıl boyunca sadece basit ırkçı reflekslerle işi gücü bırakıp   Ermenilerle uğraşmazdı.  Azerbaycan’ın  bakanlıkları, milletvekilleri yaptıkları açıklamalarla  ASİM-DER’in faaliyetlerini destekliyorlar,   bunların  yanı sıra Bakü sürekli olarak derneğe parasal yardım veriyor.   Mesela yıllar önce Azerbaycan’ın Iğdır Konsolosu Asiman Aliyev, Azerbaycan adına derneğin yaptığı  çalışmaların Azerbaycan   için büyük önem taşıdığını  söyleyerek,    her türlü çalışmalarını destekleyeceklerini belirtmişti. ASİM-DER Türkiye’nin çeşitli kurumları tarafından da desteklenmektedir. 05 Şubat 2018’de ASİM-Der yönetim kurulu üyeleri,  Iğdır Emniyet Müdürü Melih Ekici’yi makamında ziyaret etmişlerdi.

ASİM-DER’in üyeleri  daha önce Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın maketini idam etmiş, 2004 yılında Budapeşte’de   Ermeni subay Gurgen Margarian’ı uyurken baltayla öldüren Azerbaycanlı subay Ramil Safarov’u desteklemişlerdi.