home Türkçe Araştırmalar Tehdit olmaktan öteye geçmeyen sözler

Tehdit olmaktan öteye geçmeyen sözler

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkiler son birkaç yıl süresinde gerilimlerle ve krizlerle dolu bir seyir izlemektedirler. İki ülke arasında  son dönemde yaşanan krizin ana nedenleri,  ABD’nin Türkiye’nin Suriye kuzeyinde  hedef aldığı Kürt gruplarını  desteklemesi ve Afrin operasyonunun Amerikan askerlerinin de konuşlandığı  Menbiç’e genişleyeceği takdirde   Türkiye’nin önünü açmak için Amerikan askereinin oradan ayrılmayacağıdır.  ABD, Kürtlerin kurduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı olan Kürt milis Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) destekliyor. ABD, Kürtlere verdiği yardım sayesinde Suriye’deki oyundan dışlanmamak, Türkiye üzerine onları baskı aracı olarak kullanmak, aynı zamanda bölgede İran’ın nüfuzuna karşı konulacak güce sahip olmak istiyor. Türkiye,  PYD ve YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görerek, onları  terör örgütü olarak kabul ediyor. ABD, PKK’yı terör örgütleri listesine dahil ederek, PYD ile YPG’nin PKK’nın bir uzantısı olmadığını savunuyor ve onlara silahlı yardım veriyor. Türkiye’nin, Suriye’de ABD’nin silah verdiği YPG ile savaşması iki NATO ortağının  doğrudan olmazsa da, birbirleriyle savaşmasının  anlamına geliyor. Son zamanda ABD’nin, kendisinin önderliğinde 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağı ve  bu gücün bir kısmının Türkiye sınırında görev alacağı yönündeki açıklaması  YPG ile ilgili yaşanan krizi daha da tırmandırdı.

Türkiye, ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Kürt grupların Fırat Nehri’nin doğusuna çekileceği sözü verdiğini sürekli tekrarlıyor  ve bu sözün tutulmasını talep ediyor. Kürt grupların Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmeyeceği halinde, Türkiye  Menbiç’e saldıracağı  ve orası  teröristlerden temizleyeceğiyle tehdit ediyor. Bu arada ABD’den gelen sınır koruma gücü açıklamasına  çok sert tepki gösteren Erdoğan, yaptığı bir konuşmada, «Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır» diye konuşmuştu. Eğer Erdoğan   çok güçlü, yedi düvelden korkmayan, onlara  meydan okuyan sultan havalarına girip, Menbiç’e saldırsa, karşısında Amerikan  askerini  bulacaktır. Dolayısıyla Türkiye Menbiç’ten ABD askerlerinin ayrılmasını talep ediyor. İşte böyle bir ortamda ABD’li Korgeneral Funk’ın Türkiye’ye ilettiği »Bizi vururlarsa agresif karşılık veririz» şeklindeki Menbiç mesajına cevap olarak  Erdoğan  »Hiç Osmanlı tokadı yememiş olmadıkları çok açık’ ‘ yanıtını vermişti.

Ancak Erdoğan ABD’ye böyle sözler  soylemeye cesaret bulmasına rağmen, ABD ile silhalı çatışmaya girebileceği, NATO müttefiğine  düşman olabileceği  için dayancak bir yer bulamıyor. Erdoğan’ın bu lafları tehdit olmaktan öteye geçmiyorlar. Bunlar sadece 2019 yılında beklenen seçimlere doğru,  iç politikaya yönelik, Erdoğan’ın  güçlü liderin imajını doruğa çıkarmak için söylenmiş sözlerdir. ABD’nin, demokrasiden, insan haklarından ve  hukukun üstünlüğü ilkelerinden uzaklaştığından dolayı Türkiye’yi  eleştirmesi,    15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye’ye   destek vermemesi, Reza Zarrab davası, Fetullah Gülen’in iadesi,  Türkiye’nin, Batıdan uzaklaşarak Rusya ile yakınlaşması, Rusya’dan almak istediği S-400 füze sistemi anlaşması, bağımsız hareket etme isteği üzerine Suriye konusunda  Rusya ve İran ile kurduğu  yeni ilişki olmak üzere birçok konudan dolayı krize giren Türkiye-ABD ilişkilerinin,  Türkiye’nin ABD ile derin ve tarihsel ilişkileri hesaba alınırken   kopuşması   beklenmiyor.