home Türkçe Araştırmalar Şehitler üzerinden siyaset yürütmek

Şehitler üzerinden siyaset yürütmek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zeytin Dalı Hareketı’nı gerçekleştirerek bir taşla iki kuş vuruyor. Erdoğan, Suriye’deki Kürtlerle mücadele ederek, Türkiye’nin «ulusal güvenliğini» sağlamanın yanı sıra,  iç siyasette zaferi için zemin hazırlamkatadır. Türkiye’de normal koşullarda yerel seçimler Mart 2019’da, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri ise 3 Kasım 2019’da yapılacakları beklenmektedir. Ancak Ankara kulislerinde ve bilirkişi çerçevelerinde  sürekli erken seçim konuşuluyor. Erken seçime gidilip gidilmeyeceği henüz belli değil, ancak Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı erken seçimi işaret ediyor.

Bu bağlamda Afrin   devletin değil, iktidarın savaşı olarak yorumlanıyor. Savaşı iç siyasete karıştırarak  seçim malzemesi haline getirmek, Türk siyasi tarihinde örneğine rastlanmaktadır. Örneğin, 1974 yılında, Bülent Ecevit hükûmeti sırasında Kıbrıs’ın kuzey kısmının işgal edilmesi ve Ecevit’in Kıbrıs fatihi olarak kamuoyuna lanse edilmesi, parlamento seçimlerinde  Cumhuriyet Halk Partisi’ne  (CHP)  büyük seçim zaferi getirdiler. Kamuoyu araştırma şirketlerinin, seçmenlerin 2019  yapılması öngörülen  seçimlerde siyasal tercihleri konusunda yaptıkları  anketlerlerin büyük kısmı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin  (AKP) kazanmasını    öngörmüyor. 20 Ocak günü başlatılmış Afrin saldırısı Erdoğan’ın işgalcı isteklerinin doyulmasının  yanı sıra,  kamuoyuda azalan itibarının yükseltilmesine de yöneliktir.  Afrin saldırısında ölen ilk    astsubayın cenaze törenine katılan, fakat  cami avlusunu miting meydanı sanan  Erdoğan,  Türk bayrağına sarılı tabutun yanında siyasi içerikli bir konuşma yaparak,   seçim kampanyasını başlattı  ve Afrin saldrısı  etkisini  kendi lehine çevirme çabalarında olduğunu gösterdi.

Seçim kampanyası başlama acelesi kamuoyu araştırma şirketlerinin sundukları  sonuçlara doğrudan bağlıdır. Nitekim kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın 2018’in ilk günlerinde yaptığı siyasi kamuoyu anketinin sonuçlarına göre   kararsız seçmenler partilere dağıtılmadan AKP yüzde  34.43, kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 40,1  oranında oy alıyor. Ankette katılımcılara cumhurbaşkanlığı seçimde kime oy verecekleri de soruldu. Buna göre kararsız seçmen dağıtıldığında Erdoğan’a yüzde 46.35, kararsızlar dağıtılmadığında ise 38.9 oranında oy çıkıyor. AKP’nin 50+1’i yakalayamadığını tahmin eden  anketler Erdoğan’ı o kadar kızdırmışlar ki, AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), üç ay anket yaptırılmasını yasakladı.

Afrin savşı  gücünü kaybeden ve yıkılmak üzere olan Erdoğan’ın iktidarını  korumak, karizmasını doruğa çıkarmak, oylarını arttırmak için  çıkarılmıştır. Dolayısıyla ‘‘milli savaş’’ konsepti ortaya atılmıştır. Bu milli savaşın önderi ise  vatanının sınırlarını koruyan ve genişleten Erdoğan’dır. Milli savaş konseptinin yarattığı hava etkisiyle Erdoğan’ın etrafında Türkiye’nin milliyetçi, dindar, gerici kesimleri, hatta muhalif sayılan partileri de  birleştiler. Afrin savaşının  toplumun büyük ksımında  uyandırdığı sevinci kendi lehine oya döndürme eğilimine giren Erdoğan Türkiye’yi erken seçimlere götürebilir. Zeytin Dalı Harekatı’nın itibarından en fazla yararlanan taraf Erdoğan olacaktır. AKP iktidarda kalabilmek için   şiddetten, yüzlerce masum insanın katledilmesinden,  yaratılan korku havasından hep yararlanmıştır ve  bu defa da aynı senaryoyu izleyeceğiz.