home Türkçe Araştırmalar Zeytin Dalı’nın ironisi

Zeytin Dalı’nın ironisi

20 Ocak’tan bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO),  Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesine  yönelik Zeytin Dalı Harekâtı adı verildiği operasyonu başlattılar. TSK açıklamasında,  «bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla,  Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve İŞİD’e  mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ başlatılmıştır.»  denildi.

2011 yılında başlamış  Suriye iç savaşının ateşi  Afrin’e ulaşamadı.  2012 yılında  Esad’ın ordusu çoğunlukta Kürtlerin  yaşadığı  Afrin’den geri çekildiğinde,     Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) Afrin’in kontrolünü ele geçirdi ve orada  fiilen özerk bir yönetim kurdu.  PYD’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) İŞİD’i Afrin’den uzak tutmayı başardı ve orada  IŞİD’in varlığının olmadığı biliniyor. Bunu çok iyi bilen Türkiye,  Afrin’de İŞİD’e karşı da savaştığını belirterek,   Zeytin Dalı operasyonunun terörizme karşı olduğu yolundaki Türk tezine, kendi kanaatince daha çok taraftarlar toplayabilir, oysa bu numaralar çoktan yenmiyor. IŞİD ironisi şöyle dursun, operasyonun ana nedeni Türkiye’nin Kürt fobisinden kaynaklanmaktadır.  Operasyonun hedefinde Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler var. Yukarıda yazdığımız gibi, Afrin PYD, YPG kontolü altında bulunyor,  Türkiye ise PYD ve YPG’yi PKK’nın bir uzantısı  olarak görerek, terör örgütü olarak tanımlıyor. Türkiye’nin,  Kürtlerin bölgede yasal statü kazanmasını, aynı senaryonun kendi topraklarında terkarlanmasını  önlemeyi amaçladığından, Zeytin Dalı Harekâtı Fırat Kalkanı Harekâtı’nın devamı sayılabilir.

Afrin’e yönelik operasyonu Türkiye uzun zamandır planlıyordu ve Fırat Kalkanı ve İdlib harekâtlarını gerçekleştirerek,  bölgeyi  neredeyse kuşatmaya almıştı. Suriye’de IŞİD’in «yenilgiye uğratılmasına»  rağmen çekilmek istemeyen ABD,  askeri varlığını korumak için,   Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarını  güvenlik içinde tutma bahanesiyle  kendisinin  öncülüğündeki  Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte 30 bin kişilik askeri birlik  kurabileceği ve  Türklerin kızgınlığına sebep olmamak için askei birliğin  içerisinde sadece Kürtlerin değil, Araplar, Asuriler ve diğer halkların da  yer alacağını belirtmişti. Ancak Türkiye bunu fırsata çevirerek, Kürt «terör» güçlerinin önünü almak için askeri operasyon başlattı.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar  ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarı Hakan Fidan’ın Moskova ziyaretinden sonra  Türkiye’nin saldırıya geçmesi, Rusya’nın Afrin’de konuşlanmış askerlerini saldırının hemen öncesinde geri çekmesi, Rusya’nın, Afrin’e   Türkiye’nin saldırısına onay vermesi doğrultusundaki fikirleri güçlendirmektedir.   Rus enerji şirketi Gazprom’un, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesindeki ikinci hattın Türk karasularındaki inşası için gerekli izinleri alması, Afrin konusunda Türkiye’ye verildiği onay için alınmış karşılık olarak yorumlanıyor.  Erdoğan, ne kadar   »amaçlarıma ulaşıncaya kadar devam ederim» dese de, iştahı  bölgedeki diğer aktörlerin planlarına dokunursa Türkiye’ye yakılan yeşil ışık hemen kırmızıya dönebilir.

Zeytin Dalı Harekâtı, Kürt özerkliği konusunda Türkiye’nin  güvenliği için başlatılmış bir hareket sayılsa da, Türkiye’nin  işgalcı politikasının çerçevelerine girmektedir. Lozan Antlaşması’yla belirlenmiş olan sınırlarını tanımayan Türkiye’nin  hedefinde  Misak-ı Milli’ye göre çizilmiş sınırlar var, bu sınırların içine Suriye’nin kuzey toprakları da girmektedir. Türkiye işgal ettiği yerleri  terk etmeyecek, dahası oradaki varlığını daimi hale getirmeyi  hedefliyor. Türkiye’nin,  Cerablus ve El Bab bölgesinde   Diyanet İşleri Başkanlığı,  Emniyet teşkilatı, Milli Eğitim Bakanlığı   kurumlarıyla paralel bir yapı kurması denilenin kanıtıdır.

İşgalcı, yakıp yıkan, meşruiyet ve uluslararası hukuk açısından hiçbir temeli olmayan bir opersyona, Zeytin Dalı adını vermek dalga geçmektir.