home Türkçe Araştırmalar Türk propagandasının ciddiyetsizliği

Türk propagandasının ciddiyetsizliği

Zeytin Dalı Harekâtı başladığında Türkiye Başbakanı  Binali Yıldırım Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde medya kuruluşlarının temsilcilerini toplayarak »bazı tavsiyelerde» bulundu, »haberde milli menfaatleri ön plana koymalarını» istedi. Yıldırım’ın istekleri arasında harekatın tamamen terör örgütlerine karşı  olduğu ve terör örgütlerini etkisiz hale getirmeyi amaçlayıp sivil halkı koruduğunun ön plana çıkarılması, sivillere yönelik saldırı olduğuna dair bilgi kirliliği yaratan ve teyit edilemeyen görüntü ve açıklamalara itibar edilmemesi, sivillere zarar verilmemesi konusunda silahlı kuvvetlerin gösterdiği hassasiyetin hatırlatılması Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’de yaptığı operasyon sadece PKK/PYD’ye yönelik değil, DEAŞ’a yönelik olduğunun ön plana çıkarılması yer aldı.

İktidarın medya kuruluşlarına vermiş emrine bakıldığında, iktidarın Afrin’e yönelik işgalcı girişimini Türk halkı ve dünyaya nasıl göstermek istediği, medya kuruluşlarının yalan haberler  de yazmasını teşvik ederek, bu operasyondan neler beklediği anlaşılıyor.  Diktatörlük rejimi, Türk medyasının çok ağır bir sansür, otosansür içinde bulunduğu, ifade özgürlüğünün neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldiği, iktidara karşı konuşan kişilerin kendilerini cezaevlerinde buldukları dönemde,  zaten Türk  medyasının  en az yüzde 90’ı  doğrudan ya da dolaylı olarak Erdoğan’a hizmet ediyor, onun istediği çizgide hareket ediyor. Yıldırım’ın isteği kalan yüzde 10’u ilgilendiriyor. Türk medyası Kürtlerle çatışmalarını  hep milliyetçi, ırkçı açıdan sunmuştur, bugün de Erdoğan’ı ikinci Atatürk olarak göstererek ordu, devlet, Erdoğan kavramlarını birbirleriyle özdeşleştiriyor.

Türk iktidarının propaganda aracı bu aralar durmadan çalışıyor. İktidara yakın duran medya  Yıldırım’ın söylediklendiren o kadar heyecanlanmıştır ki, Afrin opersayonuyla ilgili sahte videolar yayarak Türk askerinin Afirn’de yaptığı «kahramanlıkları» göstermeye çalışıyor. Milliyet’in internet sitesi ve Habertürk TV’de ‘Afrin’deki operasyondan yeni görüntüler’ olduğu iddiasıyla bir video yayınlanmıştı. Ancak sonra videonun 2010 yılında piyasaya çıkan ‘Medal of Honor’ isimli bir bilgisayar oyunundan alındığı ortaya çıktı.  TSK’nin Afrin’de sıkışıp kalmasına, her gün gelen şehit haberlerine  rağmen,  mehmetçiğin Afrin’de durmadan ilerlemesi doğrultusundaki haberler veriliyorlar. TSK’nin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’na katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile, Afrin’de «terör örgütünden» temizlenen köylerde sivil halka insani yardım dağıttıklarını gösteren  video sosyal medyada hızlıca yayılıyor. Afrin’de çekilen  görüntüde Kürt bir nenenin, terörist denen,  kendisini öz canı pahasına  koruduğu Kürt askerlerinden gelip kurtardığı için mehmetçiğe teşekkür etmesi insanlarla dalga geçmek gibidir.

Her savaş gibi bu savaş ta  halkı ayrıştırdı, karşı kamplara böldü. Toplumda savaşla ilgili eleştirel tavır alan, barış isteyenler oldu, ama iktidar işgalcı, savaşçı politkasının  üstünü örtmek için barış diyen herkesi düşmanlık ve hainlikle suçladı, terörist olduklarını savundu, onları hedef gösterdi. Kısacası iktidara göre, ya işgali destekleyeceksin ya da teröristsin.