home Türkçe Araştırmalar Abdullah Gül aktif siyasete dönmek mi istiyor ?

Abdullah Gül aktif siyasete dönmek mi istiyor ?

Yeni yıl Türkiye siyasi hayatında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında yaşanmış KHK tartışmasıyla başladı. Aralık ayında çıkarılmış  696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) değinen Abdullah Gül  ‘‘Hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum’’  yorumunda bulundu. Gül’ün  KHK’ye  yönelik yaptığı eleştirisine Erdoğan  sert tepki verdi,  ancak Erdoğan’ın sert sözlerine  Gül her zaman gösterdiği yumuşak davranışına  aksine, bu kez “konuşmaya ve görüşlerini açıklamaya devam edeceğini” dile getirerek yanıt verdi.

Gül bugüne kadar  temkinli, dengeci, yumuşak bir yapısıyla tanınmış olmasaydı, toplumda iç savaşın çıkmasına zemin hazırlayan düzenlemeye  yaptığı eleştirisi kamuoyu tarafından sağduyu sahibi, makul insanın endişesi ve kaygılarının doğal bir sonucu  olarak kabul edilecekti. Gül’ün çıkışının, son dönemde kulislerde, iktidara yakın kesimlerde Gül’ün aktif siyasete geri dönmek istemesi, siyasi çıkış yolu araması konuşulmasına  denk gelmesi nedeniyle  eleştiri adaylık konusunda verdiği mesaj olarak yorumlanıdı.

  1. Cumhurbaşkanı Gül son yıllarda siyasetten kendini ne kadar da uzak tutarsa, siyaset sahnesindeki önemi inkâr edilemez. Gül ile Erdoğan arasında Batı’yla ilişkiler, Avrupa Birliği, Orta Doğu politikası, Başkanlık sistemi, hukuk üstünlüğü, tek adamlık  gibi birçok konuda görüş ayrılığı olduğundan  dolayı, Gül’ün AKP ile yola çıkması pek   mümkün görünmüyor. Gül’ün  son yıllarda aktif siyasetten uzak olmasına rağmen, Türkiye siyasi sahasında hala önemli bir figür olup, bugüne  kadar seçimlerde aday olmayacağını  açıklamaması Erdoğan’ın, rakipleri arasında eski cumhurbaşkanının  olabileceği  konusundaki endişelerini derinleştiriyor. Erdoğan, AKP tabanının  Gül’e  sempati duymas nedeniyle  Gül’ün olası adaylık zamanında   AKP tabanından oy çalacağına izin vermemek, onu kendi seçmeninden uzak tutmak için    Gül’ü  birlikte başladığı yoldan saptığı hain olarak ilan etmekten kaçınmadı.

Gül’ün  AKP ile bağlarını halen tamamen kopmaması, AKP’nin içindeymiş gibi yapması ve aynı anda AKP’nin izlediği politikasına karşı çıkması, gelecek seçimlerde nasıl tavır takınacağını   kestirmeyi ne kadar da güçleştirse, eleştirisi artık devreye girmek üzerine olduğuna işaret olarak yorumlanabilir. Bunca yıl Erdoğan’ı ve siyasi dilden çok uzak sert çıkışlarını en iyi bilen Gül bunları göze alarak,  iktidarı eleşrimişse, demek  ki artık  geri adım atmayacak.