Koltuk davası

2019 yılı seçimlerine henüz bir yıldan fazla bir süre olmasına rağmen  meclisteki partiler şimdiden  seçimlerde oluşturabilecekleri ittifakları belirtmeye  başladılar. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) gelecek genel seçimlere   iktidarda olan Adalet ve Kalkınma partisi (AKP) ile  ittifak kurarak  seçimlere katılmaya  ve Erdoğan’ı desteklemeye hazır olduğunu açıkladı. Uzun zamandır neredeyse her konuda iktidara destek veren bir partinin böyle bir hamlesi beklenmedik değildi.  AKP-MHP ittifakı hala 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu öncesi kendini göstermişti ve aynı senaryonun tekrarlanması   2019 seçimleri için de bekleniyordu.

İki partinin de birbirine ihtiyaç duyduğundan AKP’den ittifakın kurulmasına olumsuz cevap gelme ihtimali sıfıra yakın. Alparslan Türkeş’in ölümünden sonra MHP  başkanlık koltuğuna Devlet Bahçeli’nin oturma fikrine  partinin bir kısmı öyle de alışmadı. Yıllar süresinde Bahçeli’nin hem parti içinde, hem mecliste izlediği politikadan memnun olmayanların sayısı gittikçe arttı. MHP’de  Bahçeli’ye karşı  önemli bir muhalefet hareketi başladı. MHP muhalifleri  istediklerini alamayarak partiden istifa etti ve bir süre sonra Meral Akşener’in genel başkanlığını yaptığı İyi Parti’yi kurdular.  MHP muhaliflerinin İyi Parti’ye gitmesi MHP tabanının ciddi oy kaybetmesine neden oldu.  Anayasa değişikliği referandumunda MHP’nin  evet oyu kullanması ve   Bahçeli’nin iktidarla işbirliğine devam etmesi nedeniyle MHP tabanı oy kaybetmeye devam ediyor. Ancak burada MHP’nin iktidar ile işbirliğine devam etmesi ve iktidarın bir parçası olma perspektifi Türkiye’yi yıkan bir iktidarın parçası olması umurunda olmayan, sadece koltuk meselesine düşkün  MHP muhalifleri için tam tersi bir etki de yaratabilir ve partiden gitmelerini engelleyebilir.

Bahçeli’nin iktidar ile ittifak yapma sebebi Erdoğan’ı çok düşünmekten değil,   Bahçeli MHP’nin  tek başına barajı geçmeyebileceğini göz öünde bulundurarak anlaşma karşısında Erdoğan’dan MHP’nin mevcut milletvekili sayısıyla meclise girmesini talep edecek. Erdoğan Bahçeli’nin ittifak önerisine  yüzde 51 alarak Cumhurbaşkanlığı seçimini geçebileceği için olumlu yanıt verebilir. Şu an AKP’nin MHP’ye ihtiyacı var. 2015’ten bu yana hem iç hem dış politikada milliyetçi dozu arttırmış olan Erdoğan ideolojik açıdan Bahçeli ile sanki aynı çizgide bulunuyor.  Ancak beklenen ittifak neredeyse aynı fikirleri gütmekten değil Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı daha doğrusu başbakan, Devlet Bahçeli’nin de yeniden milletvekili olmaları  için olacak. Partiler arası eşit bir ittifak sisteminin sağlanması beklenmiyor, MHP Erdoğan için kukla bir parti haline gelecek.  »Barajı geçmeyebileceğini hesaba alan  MHP ittifak yaparak kendisini kurtarıyor» şeklindeki sözleri, geleckete MHP’nin iktidarda nasıl bir  yere  sahip olacağını göz önünde bulunduruken etkililiğini kaybediyorlar.