home Türkçe Araştırmalar Partisi için düşünen gerçek lider

Partisi için düşünen gerçek lider

Hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadan siyasi nedenlerle, sadece muhalefet yaptığı için 4 Kasım 2016’da  gözaltına alınıp şimdiye dek Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin 11 Şubat’ta yapılacak 3’üncü Olağan Kongresinde ‘Yeni siyasal mücadele dönemini daha güçlü karşılamak, demokratik siyasete demokrasi kültürünü kazandırmak, koltuk ve makam için değil halk adına siyaset yapma bilincini geliştirmek ve yeni arkadaşlarla, yeni bir heyecanla yola devam etmek için Eş Genel Başkanlığa aday olmama’ kararını vermiştir.

Demirtaş’ın bu kararı sadece HDP saflarında değil, muhalif bazı kesimlerde de huzursuzluk yarattı. Hapis koşullarında Demirtaş’ın HDP’nin işlerini sürdürmesi pek mümkün olmaması ve HDP’nin eşbaşkanı olarak görevini normal şekilde yerine getirememesi doğru,  ancak Demirtaş’ın, parti eşbaşkanı olarak  hapiste bulunması ve iktidarın  kendisine yönelik kişisel düşmanlığı HDP’ye zarar vermesinler diye partisinin eşbaşkanlıktan ayrılması belki de istemeden partiye daha çok zarar verebilir. Bu adımla Demirtaş gerçek bir liderin nasıl olma gerektiğini,   en önemlisi  meselenin makam olmadığını gösterdi, ancak aldığı karar zararsız olmayacak. Demirtaş, Erdoğan yönetimine karşı  diğer muhalif liderlere kıyasla net tavrından dolayı sadece Kürtlerde değil,  Türkiye genelinde de   önemli bir sempati kazanmıştır.  HDP’nin  bir Türkiye partisi olmadığını, seçmenlerinin  Kürlerden ibaret olduğunu  cümle alem biliyor,  ama Demirtaş karizmatik lider imajına sahip olup Aleviler, gayrimüslimler, Türkler, muhafazakarlar, ılımlı İslam, solcular, sosyalistler gibi çok farklı kesimlere sesini ulaştırmaya çalışıyordu ve epeyce başarıya ulaşıyordu. Kürt siyasi partileri   hep baraj sorunu çekmişlerdir, ancak Demirtaş’ın HDP eş başkanlık  görevine  gelmesinden sonra HDP    en kötü dönemde bile barajı geçmiştir. Gelecek 2019 yılı seçimlerinde  veya erken bir seçim olursa Demirtaş’sız HDP kesinlikle baraj sorunu yaşayacak. Meclisin üçüncü büyük partisi olan, kürtlerin  taleplerini temsil eden HDP’nin   eş başkanı Selahattin Demirtaş  eşbaşkanlık görevinden vazgeçmesinden önce iyice düşünmeli.

4 Kasım 2016’da gözaltına alınıp tutuklanan Demirtaş’a farklı mahkemelerde  42 dava açılmıştır, ama Demirtaş, sadece bir  defa 2018 yılı 12 Ocakta mahkeme karşısına çıkartılmıştır. Bu  iktidarın, etkili bir muhalefet lideri olarak Demirtaş’ın mahkeme salonunda   halka vereceği mesajlardan, halkı etkileyeceğinden, her zamanki gibi insanlarda özgürlük mücadelesi için  umut uyandıracağından korkmasının göstergesidir.