home Türkçe Araştırmalar Erdoğan Putin’den Afrin’e girme izni alabilir mi ?

Erdoğan Putin’den Afrin’e girme izni alabilir mi ?

Aralık ayında  Rusya Suriye’deki  güçlerinin bir kısmını geri çekmeye başladı.  Rusya’nın Suriye’den asker çekme kararı Türkiye hükümetine yakın duran medya organlarında Rusya’nın   Suriye, özellikle  Afrin’e giriş için Türkiye’ye  izin verdiği  yorumları yapılmaya başladı. Türkiye,  Afrin kantonunu  istila etme, oradan  Kürt güçlerini çıkarma isteğini Kuzey Suriye’de bulunan Afrin kantonunu kontrol eden  Kürt güçlerinin ‘PKK ile bağlantılı olduğu’ gerekçesine dayandırıyor. Şu an YPG  (Halk Koruma Birlikleri)  yaklaşık 900  kilometre olan  Türkiye-Suriye sınırının yarısından fazlasını kontrol ediyor.  Afrin ‘Kürt koridoru’ projesinin bel kemiğini oluşturduğundan Türkiye için  büyük önem taşımaktadır.  Türkiye Fırat Kalkanı Harekatı’na  Kürt koridorunun Akdeniz’e ulaşmasını önleme amacıyla başlayarak   istediğinin bir kısmını yerine getirebildi,   ancak  şimdi  güney kısmında  koridorun uzatılma ihtimalinden tehlike duyarak önünü kesmeye çalışıyor.

Ancak Türkiye ne kadar da istese, sadece kendi isteğiyle  Afrin’e yönelik operasyon  gerçekleştiremez. Suriye’de yapılacak hehangi bir askeri operasyon   bölgesel ve uluslararası aktörlerin onayı olmadan gerçekleşmiyor.   Beşşar Esad ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Suriye  topraklarını  Kürtlerden temizleme konusunda hemfikir olduklarından Türkiye’nin  Afrin’e ve diğer Kürt kantonlarına Esad’ın desteği, en azından göz yummasıyla girebileceği konuşuluyor, ancak Esad  Türkiye’nin Suriye toprakları üzerindeki iddialarını ve zaten girdiği bölgelerden çıkartılmasının çok zor olacağını iyi bildiği için bunu kabul etmeyebilir. Suriye oyunundan dışlanmak üzere olan ABD Kuzey Suriye’deki Kürtler sayesinde Suriye’de nüfuzunu korumayı amaçlıyor, dolayısıyla Türkiye ve  ABD  bu konuda tamamen ayrı düşüyor. Bolgesel aktörlerden İran ise ABD’nin bölgeden uzaklaştırılması için Türkiye’nin Afrine yönelik harekata geçmesine razı.

Rusya’ya gelince işler biraz başka.  Türkiye’nin Rusya’dan  beklentileri büyük.  Rusya, Suriye’de iç savaşın bittiği (en azından böyle diyorlar) ve siyasi çözüm sürecinin başladığı sürecinde Türkiye’nin Süriye’de yeni askeri harekata başlayarak elde edilmiş göreli istikrarı bozmasını, işleri daha da karıştırmasını istemiyor.  Rusya’nın Ocak ayında Soçi’de yapılacak görüşmeye  Kürtleri masaya oturtmak için  Erdoğan’ı iknaya çalışması Kürtlerle işbirliğinin devam edilmesinin bir göstergesi sayılıyor. Rusya Batı’dan koparıldığı görünen Türkiye ile iyileşen ilişkilerini tehdide atmamak, Kürtleri yalnız bırakarak kendisinin bırakacağı boşluğu ABD’nin dolduracağına  izin vermemek  ve Türkiye’nin  Afrin ile ilgili  baskısını kırmak için bütün Afrin’de değil, belki de   sınırlı düzeyde  Afrin’de   Türkiye’nin  küçük bir operasyon yapacağına izin verebilir. Küçük operasyon ise  Afrin’de bulunun  YPG’nin bütün güçlerinin çekileceği anlamına gelmez. Şu durumda Rusya hem Kürtleri yalnız bırakmış olmaz, hem de Türkiye’yle ilişkilerini iyi düzeyde tutar. Bir diğer seçenek  Afrin’den  YPG’nin  çekilmesi ve Esad  güçlerinin Afrin’e geri gelmesi  olabilir. Ancak Kürtler Afrin’den çekilmesi karşılığında   Kuzey Suriye’de Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde Kürtlere  özerkliğin tanınmasını talep edebilirler, Esad için bunu kabul etmek ise  ülke üzerindeki kontrolünü tehdit altına alma anlamına gelecek.