home Türkçe Araştırmalar «Cumhuriyet Hain Partisi»

«Cumhuriyet Hain Partisi»

Ne kadar Türkiye’de 2019 yılı seçimleri yaklaşıyor, demokrasi giderek yok oluyor,  tek adam yönetimi sağlanıyor, o kadar  toplum kendini kurtarmaya gelmiş herkesin elini tutmaya hazırdır, yeter ki  şu el güçlü görünse ve umut uyandırsa. Muhalefet kesimi 15 yıldan fazla kesintisiz ülkeyi yöneten,  sarsılmış görünmeyen iktidarın inmesinden ümidini  kesmiştir.  Muhalefet kesiminde  umutsuzluk  giderek artıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) son iki yılda iktidar tarafından o kadar darbe aldı ki, mücadele edeceği güç kalmadı, zaten Kürt partisi olduğundan  seçmen  kitlesi  sadece Kürtlerden ibaret. Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) muhalefet saflarını çoktan terk ederek iktidar partisinin yanına geçti. Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti başlangıçta muhalif kesimlerin dikkatini üzerine çekti, ama sanki şimdi hızını kaybetmiş durumda. Geriye ana muhalefet ve iktidara aday Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kalıyor.

Muhalefet blokundaki seyirci kalabalığı, özellikle Atatürk’ün kurduğu,  tarihsel kökleri güçlü olan CHP’nin yanında  toplanmaya ve mücadele etmeye hazır. Ancak  CHP  Erdoğan’a karşı ciddi bir muhalefet kabiliyeti gösteremiyor. Bunun için muhalif kesimlerin bir kısmı  CHP’yi, bir kısmı da  Kılıçdaroğlu’nu  suçluyor. Erdoğan yürüttüğü baskıcı, agresif politikalara rağmen halktan hala destek almaktadır. Sebebi halkın  karşısında iyi, karizmatik bir lider bulmayınca kötü seçeneklerden en az kötü olanı seçmesi. Erdoğan’ın da güçlü bir lider olduğunun hakkını yemeyelim.

CHP Meclis’te muhalefet görevini iyice  yerine getiriyor, ancak  iktidar partisinin Meclis’teki ezici çoğunluğu  ve MHP’nin de ona yardım etmesi nedeniyle bu mücadele sonuç vermiyor.  Ana muhalefet partisi, Meclis dışı başka alanlarda görünen adımlar atarak, uyuyan ve sadece ana muhalefet partisi adı üstüne olan parti değil, gerçekten  direnen  muhalefet partisi olduğunu göstermeli. CHP, Türkiye’nin  gündeminde öenmli sorunlar yaşanırken  doğru şeyleri söylüyor, ama adımlar atmayınca yeterince inandırıcı olamıyor. Artık CHP’nin iktidar partisinin politik pratiklerini eleştirmenin ötesine geçmesi lazım. Tabii CHP faaliyete geçmesinin bedelini  ağır ödeyecek,  ama sonuçta CHP, halkı yanında  iktidar paritisine alternatif, güçlü muhalefet partisinin olduğunu hissettirecek. Mesela Reza Zarrab davasyıla ilgili Kılıçdaroğlu kunuştuğunda onu “dış düşmanların ağzıyla konuşmakla’’ suçladılar.  Zaten hep böyle olmuş, CHP iktidara karşı çıkmaya çalışınca hemen onu vatanın  hain partisi olarak göstermeye çalışmışlardır.   Bu düşmanlaştırma  iktidarın CHP’i  “Cumhuriyet Hain Partisi” ilan etmesine kadar varmıştır. Ama eğer  CHP Türk halkı, cumhuiryeti  Erdoğan’ın rejiminden kurtarmak için güçlü mücadeleye geçmezse o zaman gerçekten hem Türk halkı, hem Türkiye Cumhuriyeti, hem de Atatürk’e ihanet etmiş hain parti olacak. Dolayısıyla CHP’nin  daha ikna edici bir program ve tarihsel kimliğini reddetmeksizin var olan imajını değiştirmeye ihtiyacı var.