home Türkçe Araştırmalar AKP’nin Kemalizm’le flörtü

AKP’nin Kemalizm’le flörtü

10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümüyle ilgili düzenlenmiş Atatürk’ü Anma Töreni’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma günlerce  gündeminin bir numaralı tartışma konusu haline gelmiş  durumda. Erdoğan, AK Parti’nin Atatürkçü olduğu iddiaları için, «Birileri çıkmış biz Atatürk’e Atatürk dedik diye bir sürü senaryolar yazıyor. Adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise bizim bunu ifade etmemizden daha doğal ne olabilir? Söylemi Marksist, faşist çevrelerin tekeline mi bırakacağız? CHP gibi amorf bir partinin Atatürk’ü milletimizinden kaçırmasına rıza göstermeyeceğiz» dedi.

AKP iktidarının Atatürk ve laik Cumhuriyete karşı son yıllarda hatta düşmanlığa varmış olan nefreti  nerede kayboldu ?  2002 yılında AKP iktidara gelmesinden beri ülkenin kurucu Atatürk’ü ve Tek Parti dönemini her fırsatta eleştirdi,  yavaş-yavaş Atatürk’ün ilkelerinden, laik Cumhuriyetin imajından vazgeçti.  Ancak Türkiye’de 2019 yılı  seçimlerinden önce giderek ağırlaşan durumda   Erdoğan’ın kararlğı kırıldığı gibi görünüyor.  Yıllarca toplumda Atatürk ve laik Cumhuriyete karşı  düşmanlık yaratmaya çalışan  iktidarın politikasının değişikliği Türkiye  vatandaşlarının kafalarında soru işaretleri bırakmış.

2019 yılı seçimlerinden önce  iktidar partisinin ideolojik anlamda yeni, heyecan yaratıcı, merak uyandırıcı, geniş kesimleri kapsayacak yeniliklere  ihtiyacı var. Bu bağlamda AKP ideolojisine Atatürkçülüğü ekledi ve birkaç ay önce ders kitaplarından Atatürk bahsinin azaltılmasıyla genç neslinin hafızalarından silip atmak istediği Atatürk’e birdenbire sahip çıkmaya başladı. AKP’nin bu adımı Atatürk’ü önemseyen seçmen kitlesine doğru açılım olmasının yanı sıra, yeni kurulmuş İyi Partisi’ne  milliyetçi, laik seçmenin gidişini önlemek için atılmış bir adımdır. Öte yandan AKP  Atatürkçülüğü sadece iç siyaset malzemesi yapmak istemiyor. Uzaklaştığı Batı ile giderek gerginleşen ilişkileri kurtarmak, «Ilımlı islam ülkesi» (model ülke) projesinin  kendini tükettiğinden yerine yeni bir ideloji getirmek için   Kemalist değerleri, Batıcılık, İslamcı söylemi geriye çekerek milliyetçi bir söyleme doğru yönelmesi AKP için yeni fırsatlar yaratabilir. Artık önümüze milliyetçi, Atatürkçü yeni bir Edoğan’ın imajı çıkacak.  Ancak  bir siyasi kutuptan diğerine savrulma alışkanlığı olan  AKP’nin bu değişikliğine her halde ne ülke içinde, ne de dışarıda inanacak kimselerin bulunması beklenmiyor. AKP Atatürkçülüğü geçici bir taktik olarak kullanacak,  işi bitince ise bir kenara fırlatacak.