home Türkçe Araştırmalar ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin «dip yaptığı» dönem

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin «dip yaptığı» dönem

Son zamanlarda Türkiye-ABD ilişkileri zorlu bir dönemden geçiyor.   ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği destek, Fethullah Gülen’in iadesi,  İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklu olması, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson gibi konular yüzünden yaşanan gerginliği şimdi de  vize krizi alevlendirdi.

ABD ile Türkiye arasında  yaşanan    vize krizi, bir ABD Konsolosluğu çalışanının İstanbul’da tutuklanmasına bağlanıyor. İstanbul’da ABD konsolosluğu çalışanlarından Metin Topuz adında kişi  «casusluk» ve «Türkiye’nin anayasal düzenini yıkmaya teşebbüs» suçlamalarıyla tutuklanmıştır.  M. Topuz ABD’de yaşayan ve geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’le bağlantısı olmasyıla da  suçlanıyor. ABD M. Topuzun  tutuklanmasının ardından Ankara’daki ABD konsolosluğu personellerinin güvenliğini tekrar değerlendirme gerektiğini bahane ederek  Türkiye’den yapılan tüm  vize başvuru işlemlerini süresiz olarak askıya aldı.

Şimdi gelelim vize krizinin temel sebeplerine. Türkiye’nin son dönemde ABD ve NATO’dan bağımsız siyaset izlemesi  Batı’yı fazlasıyla rahatsız etmiş durumda. Türkiye’nin son dönemde Rusya ile yakınlaşması, S-400 hava savunma sistemi alımı anlaşması, Orta Doğu’da bağımsız hareket etmesi, gereken zamanlarda ise atacağı  adımları Ruysa ile belirlemesi,  ABD  yönetimi tarafından istenilmez ülke olan İran’la ilişkilerin iyileşmesi,  ABD’nin  sabrını taşırdı ve ABD   Türkiye’ye ders vermeye karar verdi. Türkiye’den misilleme geçmedi ve  vize başvurularını Türkiye de  askıya aldı. Fakat Erdoğan,   ABD’nin Fethullah Gülen’i iade etmemesine, Washington’ın Suriye’deki Kürt militanlara desteğine ve Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklu olmasına ne kadar da kızmış olsa da, Türkiye’nin gücünü fazla sanmaması  ve ayağını denk alması gerekiyor. Şu an Erdoğan için ABD ile yaşanan gerginliğin tek iyi tarafı  Batı’yı düşman olarak göstererek  iç destek almaktır. Fakat  vize krizi Türkiye’nin ekonomisinie büyük  çapta zarar verecek ve  her iki tarafın kaybedecek çok şeyi var. Vize krizinin son yıllarda yaşanan krizlerde eşdeğerini bulmamasına rağmen Türkiye’nin ABD ile  ilişkilerini kesmesinden konuşmak  hala çoktur. Sonuçta Türkiye’nin ilişkileri    Batı  ile yakın ilişkilerle bağlı olmuştur. Tam bu nedenle vizelerin askıya alınması birçok sorun yaratacak ve dolayısıyla iki tarafın da  çabuk bir çözüm bulmaya ihtiyacı var.

Ek yazı: iki ülke arasındaki ilişkilerin bir önceki «dip yaptığı» dönem 1974 Kıbrıs süreci olmuştur.