home Türkçe Araştırmalar Azerbaycan yönetiminden Kürtlere silah yardımı

Azerbaycan yönetiminden Kürtlere silah yardımı

Organize Suç ve Rüşvet Kaydı Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting Project – OCCRP) Azerbaycan uçaklarının Irak ve Suriye’de, başta IŞİD olmak üzere silahlı terörist gruplara silah gönderme işlemlerine dahil olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. OCCRP, kapsamlı analizini Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçiliğine düzenlenmiş hacker saldırısı sonucunda elde edilmiş belgelere dayandırmıştır. Daha önce de Bulgar gazeteci Dilyana Gaytandzhieva,  bu belgeler üzerine araştırma yaparak, çarpıcı sonuçlara varmıştı. Halep’in kurtarılması ve sonucunda Suudi karargahının ele geçirilmesi sırasında,  Dilyana Gaytanzieva, cihatçıların terk ettiği 9 depoda ülkesine ait silahlar bulmuştu. Kasaların üzerindeki bilgileri titizlikle not almış ve ülkesine dönünce bunların Suriye’ye nasıl ulaştırıldığını araştırmıştı. Dilyana Gaytandzhieva’nın yaptığı araştırma, Azerbaycan şirketi Silk Way Airlines (İpek Yolu Havayolları) tarafından 350 uçak dolusu ağır silah ve cephanenin, son 3 yıl zarfında, diplomatik koruma altında, Irak ve Suriye’deki terörist gruplara gönderildiğini ortaya çıkarmıştır.

Sızdırılan belgelere göre Azerbaycan, çeşitli ülkelerin dışişleri bakanlıkları ile, normal olarak IATA (International Air Transport Association-Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından yasaklanan, sivil uçaklar dâhil gerçekleştirilen uçuşlara diplomatik muafiyet verilmesi yönünde yazışmalarda bulunmuştur. Silahların taşınması  için Bulgaristan, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail dahil birçok diğer Avrupa ülkesine iniş ve/veya transit geçiş için diplomatik izin alınmıştır. Silk Way Airlines şirketi, Azerbaycan Savunma Bakanlığının adresini kullanarak, Bakü yönetiminin bildiği halde ağır silahları ve diğer mühimmatları, teröristlere ulaştırmıştır. Üstelik  Silk Way Airlines’e ait uçaklar müsait olmayınca Azerbaycan Savunma Bakanlığınıa ait uçaklar kullanılmışlardır.

Burada Silk Way şirketinin hisselerinin büyük kısmının  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızı Arzu Aliyeva’ya  ait olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Belgelere göre Silk Way Airlines’a ait uçaklar  Kuzey Suriye’deki Kürtlere ve Türkiye’ye karşı savaşan PKK militanlarına da silah göndermişlerdir. Gazeteciye göre Azerbaycan Cumhurbaşkanının Kürt kökenli olması  Kürtlere yapılan bu »iyilikte»  belirleyici olmuştur. Azerbaycan’ın, Türkiye’ye karşı savaşan Kürtlere silah göndermesi ilk defa olmuyor. Yıllar önce de Rusya’da saklanan Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanlığının eski ajanı Musayev’in »Azerbaycan uçakları Bakü-Nahçıvan-Türkiye hava yoluyla  Türkiye’deki Kürtlere silah gönderiyorlar. Bu silahların gönderilmesi   hakkında Bakü yönetiminin bilgisi var» şeklindeki bildirimi bunun çarpıcı örneklerinden biridir.