home Türkçe Araştırmalar Gerginlik, şiddet ve terör ile beslenen AKP (Erdoğan)

Gerginlik, şiddet ve terör ile beslenen AKP (Erdoğan)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkedeki her kuruma hakim olmasına rağmen  hala iktidarı için endişe duyuyor. Bunun yüzünden  ülkenin terör ve  savaş ortamında olmasını istiyor. Böylece yaratılacak korku havası, belirsizlik ortamından yaralanarak halkı avucun içinde tutmaya çalışıyor. Yönetim toplumun dikkatini  ülkedeki  rüşvetçilik  ve yolsuzluk,  batan ekonomisi ve bir sıra sorunlar üzerinden dağıtmak için çeşitli yönlerde gerçek ve yapay  düşmanlar yaratıyor.

Adalet ve kalkınma partisi iktidara gelmesinden önce Kürt  meselesinin barışçı yollardan çözülmesinden yana  olduğunu diyordu, fakat barış getirmek yerine ülkeyi kanlı bir savaşa sürükledi. Kürtleri başsız bırakmak için her yöntem kullanılıyor. Bugün Kürt sorununa sözcülük yapan Meclis’in 3. partisi HDP’nin 12 milletvekili teröristlerle işbirliği yapma suçlamasıyla hapiste. PKK ile mücadele gerekçesiyle ülkede fiilen iç savaş başlamıştır. Bu sanki yetmez gibiydi, bir de FETÖ’cüler  diye yeni düşmanlar  meydana geldiler. Erdoğan’ın eskiden hoca diye hitap ettiği Fetullah Gülen ükledeki  her kötülük ve başarsızlıkla suçlanmaya başladı. İktidar FETÖ korkusunu  gün geçtikçe inanılmaz bir baskı ve tehdit unsuru olarak kullanarak kendine karşı çıkan herkesi tasfiye ediyor. Darbe bahanesiyle ilan edildiği OHAL, binlerce devlet çalışanın ihraç edilmesi ya tutuklanması  devlet terörünün biçimlerindendir. Anyasa değişikliği refandumu öncesinden de Amerika, Avrupa ile ilişkilerde yapay gerginlikler meydana geldiler. Bu iktidarın stratejisinin bir parçasıdır. Bu gerginlikler  belki de 2019 yılındaki seçimlere kadar sık sık  tırmanabilirler.  Erdoğan Türk halkının en az yüzde 50’sini, Amerika, Avrupa’nın  sürekli Türkiye’ye karşı entrikalar çevirdiklerine, Türkiye’yi zayıflatmaya çalıştıklarına ve  bu bağlamda Türkiye’yi  bu girişimlere karşı sadece güçlü bir siyasi liderin yani kendisinin  kurtarabileceğine inandırmak istiyor.

2019 yılındaki seçimler yakınlaştıkça koşullar giderek zorlaşabilir, baskı giderek artabilir. Erdoğan’ın daha ılımlı bir tavır takınmasını beklemek boşuna.  Artık hapisteki HDP milletvekillerinin serbest bırakılmasını, PKK ile çatışmaların  bitmesini ya da darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Gülen destekçilerinin yakalanmasına son verilmesini beklemek için hiç bir sebep yok. Erdoğan böyle bir baskı ve korku ortamından yararlanarak önümüzdeki seçimleri de kazanıp artık ülkenin tek hakimi olmak istiyor.  AKP ülkeyi ve halkı avuç içinde tutmak için terör gerekçesini bizzat kendisi yarattı. AKP ancak bu ortamın devamı halinde kurtulabileceğini düşnmektedir.