home Türkçe Araştırmalar Hani herkesin Cumhurbaşkanıydı?

Hani herkesin Cumhurbaşkanıydı?

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümü nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde tören gerçekleştirildi. Törende Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan darbe girişiminin bastırılmasıyla ilgili konuşarak “Biz 15 Temmuz gecesi 250 kahramanı toprağa verdik. Karşılığında 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” dedi.

Türkiye nüfusu 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla 79 milyon 814 bin 871 kişi… Erdoğan’ın yaklaşık 80 milyon nüfuslu Türkiye için kullandığı “50 milyonluk Türkiye” ifadeleri ne anlamına geliyor ? Bu sadece “masum” bir dil sürçmesi mi  yoksa kalan 30 milyona verilmiş mesaj mı ? Eğer  Cumhurbaşkanın dili sürçmüştür, bu vahim hata derhal düzeltilmelidir. En azından Türk halkı bir özürü ve düzeltmeyi hak ediyor. Günler geçip gidiyor, ama   Cumhurbaşkanından  hiçbir düzeltme ya da özür gelmiyor. Bu durumda başka şeylerin üstüne düşünmek gerek.

Erdoğan’ın yok saydığı 30 milyon kim?

Erdoğan 50 milyon derken Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren vatandaşları kastetmiş olabilir.  AKP’nin şimdiye  kadar seçimlerde en çok aldığı oy yüzde 49. Bu  kaba bir hesapla 80 milyonun 40 milyonuna denk geliyor. Erdoğan, 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yüzde 51 oy almıştı. Bu oy oranı da yine “50 milyon” kişiye denk gelmiyor.  Erdoğan “50 milyon” derken  16 Nisan’da birlikte hareket eden AKP ile MHP’nin (Milliyetçi Hareket Partisi) toplam oy oranını kastetmiş ve CHP’ye (Cumhuriyet Halk Partisi) oy vermiş bu ülkenin vatandaşlarını yok sayarak, ayrımcılık yapmıştır.

Diğer varsayımla Erdoğan 50 milyon nüfus derken Kürtler ve Aleviler’i saymamıştır. Belki de Erdoğan bununla ülkedeki iç savaşın olduğunu itiraf etmiştir. O zaman geriye kalan 30 milyon için planı ne ? Özet olarak Erdoğan geri kalan 30 milyona yeni Türkiye’de size yer yok, ya akıllı olur bizim yolumuza gelirsiniz ya da yok saymadığımız gibi yok olup gideceksiniz anlamına gelen  mesajı vermiş.

Zorda kalınca «tüm milletimi meydanlara davet ediyorum» diyen, halka birleşme çağrısı yapan  Cumhurbaşkanı bütün milletin başkanı olduğunu unutmuştur belki. Ülkenin başı ülkeyi  bu sözlerle ve bu politikalarla bölüyor. Erdoğan gerçekten Cumhurbaşkanı sıfatı ile konuştuysa o zaman 80 milyon yurttaşı düşünmek zorunda. Erdoğan 50 milyon kişi diyerek ülkenin yarısını yok saydı. Bu çok tehlikeli bir dil.

Erdoğan’ın bu sözlerinin “masum” dil sürçmesi olduğunu savunanlara ise Sigmund Freud’un  dil sürçmeleriyle ilgili teorisini okumayı tavsiye ediyoruz.