home Türkçe Araştırmalar Rabia heykelleri mi yoksa Atatürk heykelleri mi ?

Rabia heykelleri mi yoksa Atatürk heykelleri mi ?

Geçtiğimiz ay   Türkiye’nin Düzce ilinin merkez ilçesindeki eski Terminal kavşağına ‘Rabia Heykeli’ dikildi.  Düzce Belediyesi tarafından Adalet ve kalkınma partisi’nin tüzüğünde parti simgesi olan işaretin şehirde kullanılması kamuoyundan büyük tepki gördü.

Rabia işareti son yıllarda İslam dünyasında moda olup Türkiye’de de kullanılmaya başladı. Işaretin sahiplerinin, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır’da yapılan askeri darbede  Rabiatü’l Adeviyye Meydanı’nda öldürüldüğü iddia ediliyor. 28 Haziran 2013 tarihinde Rabiatü’l Adeviyye Meydanı’nda toplanan kişilerin dört parmaklarıyla işareti ilk defa o meydanda yaptıkları söyleniyor. El işaretinin ilk kim tarafından yapıldığı, fikrin kime ait olduğu ise bilinmiyor. Arapçada Rabia ‘dördüncü, dört’ demek. Bu meydanın adı, İslam’ın ilk asırlarında Kudüs’te vefat eden Rabiatü’l Adeviyye’den geliyor. Çünkü Rabia, ailesinin dördüncü evladı olduğu için bu ismi almıştı. İkinci olarak da  Muhammed Mursi’nin, Cemal Abdunnasır, Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek’ten sonra Mısır’ın dördüncü cumhurbaşkanı olduğu vurgulanıyor. Kısacası Rabia işaretinin kaynağı Mısır’da bugün terörist ilan edilen İhvan hareketidir. Recep Tayyip Erdoğan bunu çok benimsediği için kullanmaya başladı ve bu AKP’nin simgesi oldu. Ama ona göre dört parmağın başka bir dörtlüden oluşan bir başka anlamı var: tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak. Türkiye’de bazı kesimler  İslamcıların simgesini başka bir örtü altına gizleyerek kullanmasını  çok yersiz ve saçma bulunuyorlar.

Düzce Belediye Başkanı Keleş, Rabia işaretinden yapılan heykelin 15 Temmuz’da yaşanılan darbe girişiminin tekrarlanmayacağının sembolü olduğunu ifade ederek, heykelin Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak’ vurgusunu simgelediğini açıkladı. Durumdan rahatsızlık duyan vatandaşlar siyasi bir simgenin bu şekilde halka dayatılamayacağı görüşünü belirterek her görüşe saygılı olunması gerektiğini dile getirdiler. Bazı farklı partilere mensup vatandaşlar kendi işaret ve simgeleriyle heykelin önünde fotoğraf çektirerek, protestolarda bulundular.

Heykelin dikildiği ilk günde kamuda bu kavşakta Atatürk heykelin bulunduğu ve sonra yıkılıp yerine Rabia heykelinin dikildiği konuşuluyordu. Bu iddialar bütün Türk halkını endişelendirdi, sonra ise Düzce Belediye Başkanı bu kavşakta eskiden herhangi bir heykelin olmadığını belirterek iddiaları yalanladı. Aslında halk arasında genelde  böyle söylentiler boş yerine ağızdan ağza  dolaşmıyorlar. Bu sadece bir çevre düzenlemesiyle ilgili konuşma  değil, halk arasında böyle  söylentiler yayarak   onun nasıl tepki vereceğini görmek istyiorlar. Verilecek tepkiden gelecekte nasıl  hareket edeceklerine karar verecekler. Yani şimdilik ortada Atatürk heykelinin kaldırılması diye bir şey yok ama sözü geçen söylentilerle bunun için zemin hazırlıyorlar. Zaten son zamanlarda Türkiye’de Atatürk heykellerini hedef alan bir sürü eylemler oluyor. Bu eylemlerle  Türk halkının  hafızasından Atatürk’ü silmeye çalışıyorlar. AKP  iktidara geldikten sonra halkta  Atatürk’e karşı acayip bir nefret uyandırmayı  hedefliyor. İslamcıların işaretinin heykel olarak kullandırılması ise Türkiye’yi Atatürk’ü unutturarak yavaş yavaş islamlaştırma ve erdoğanlaştırmanın  açık bir örneğidir.