home Türkçe Araştırmalar ‘‘Kafkas Kartalı’’ tatbikatı ve etkileri

‘‘Kafkas Kartalı’’ tatbikatı ve etkileri

4-14 Haziran tarihleri arasında Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’te ‘‘Kafkas Kartalı’’ isimli Özel Kuvvet Tatbikatı  yapılacak. Tatbikata Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan özel kuvvet unsurları katılacak.‘‘Kafkasya kartalı’’ tatbikatı 2009’dan itibaren her yıl düzenleniyor, ama bu tür üçlü formatla iki kez hayata geçirilmişti, bu da üçüncü olur, sonuncu tatbikatsa Türkiye’nin ev sahipliğinde 30 Mayıs-10 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Bu defa Gürcistan’da gerçekleştirilecek tatbikatın amacı askerler arasında bilgi ve tecrübe alış verişi. Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan işbirliği sadece savunmada değil, ekonomi, enerji, haberleşme, eğitim, kültür gibi birçok alanda da devam edecek.

Gürcistan NATO’yle entegrasyon sürecinin başarılı şekilde devam edilmesi için  Türkiye’nin siyasi desteğini değerlendiriyor, Türkiye ile askeri alanda sürekli olarak ortak işbirliği yaparak, NATO ile müttefik ülkelerle çalışabilme kabiliyetlerini geliştirmek ve NATO sayesinde Rusya’nın desteklediği Güney Osetya ve Abhazya’dan gelen tehditlerin önünü almak istiyor. Ama Ermenistan’ın sınır komşusu ve dost olan Gürcistan’ın bu girişimlerin içine çekilmesi derin kaygılara neden oluyor.    Türkiye ve Azerbaycan ile askeri alanda sürekli olarak ortak işbirliği yapan Gürcistan’ın gelecek dönemlerde askeri işbirliğini ne kadar genişleteceği ve askeri ortağı olan Azerbaycanla yerde sürünen savaş durumnunda bulunan Ermenistan’a karşı   ne gibi bir tutum benimseyeceği henüz belli değil. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Savunma Bakanları, bu tatbikatların bölgede başka bir ülkeye yönelik olmadığını, tam tersi bölgesel ve uluslararası alanda barışın korunması ve istikrarın sağlanması için yapıldığını söylediler, ama burada  istikrar söz konusu olamaz, bu tür askeri işbirliğiler Ermenistan’ı daha da izole ederek bölgede güçlerin dengesini bozacak ve savaşın patlamasını sağlamış olacak.

Güney Kafkasya’da Türkiye’nin aktifleşme ve etkisini artırmak isteme sebebi super güç  haline gelme perspektifiyle bağlı. Diğer sebeplerden biri de ABD ile Türkiye’nin ilişkilerinin kötüleşmesidir, Türkiye Güney Kafkasya’da harekete geçerek ABD’nin gözünde değerini yükseltmeyi hedefliyor. Üstelik  Türkiye büyük Turan kurma hayalinden  hala vazgeçmemiş ve şunun hayata geçmesi için Güney Kafkasya koridor olarak hizmet edecek, hatta bazı bölgeleri şunun içine dahil olacak. Saldırgan Azerbaycan’ın   bu tür tatbikatlara katılma amacı ise, ordusunu  Ermenistan ve Artsakh Cumhuriyetlerine karşı yeni saldırılara  hazırlıklı hale getirmektir.