home Türkçe Araştırmalar Tek adam yönetimine doğru

Tek adam yönetimine doğru

Türkiye Cumhuriyeti’nde ‘‘tarafsız cumhurbaşkanı’’ dönemi bitti. 22 Mayıs’ta yer alan  AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üyelik beyannamesini imzalayarak,  ‘‘beşinci çocuğu’’ olarak nitelendirdiği partisine 979 gün sonra resmen üye olarak döndü ve  genel başkan seçildi. Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 27 Ağustos 2014’te AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’yle  kurucusu olduğu AKP üyeliğinden ayrılmıştı. Erdoğan, 16 Nisan’da halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği ile «Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişkisi kesilir» kuralının kaldırılmasının ardından  AK Parti’ye yeniden üye oldu.

Türk politik tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin partili ilk cumhurbaşkanı, CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk oldu ve hem parti genel başkanlığı, hem de cumhurbaşkanlığı görevini birlikte yürüttü. Partili cumhurbaşkanları dönemi 27 Mayıs 1960 darbesine kadar sürdü. «Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişkisi kesilir»  hükmü 1961 Anayasası ile getirildi. 1982 Anayasası’nda da bu hüküm korundu.  Erdoğan’ın  AK Parti üyesi olmasıyla Türkiye’de 57 yıl sonra partili cumhurbaşkanlığı  yine başladı.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, partinin kurucularından biri olan, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yokluğu dikkat çekti. Son zamanlarda Gül iktidarın bazı politikalarını eleştirmeye başlamıştır. Kulislerde, Gül’ün yeni bir parti kuracağı, 2019 yılında yer alacak cuhurbaşkanlık seçimlerine aday olarak katılacağı konuşuluyor, ve kongreye gelmemesi yeni bir siyaset hareketine geçmesinin işareti olarak yorumlanıyor.

AK Parti’de lider değişiminin  yeni bir dönemin başlangıcı olacağı söyleyemeyiz. Peki, Erdoğan ne zaman partiden ayrıldı ki. Bu, Erdoğan’ın hem lider olduğu, hem olamadığı bir dönemdi. Zaten cumhurbaşkanı olduktan sonra da AK Parti üzerinde etkili olmaya devam ederek, partiyi yönetiyordu ve şimdi AK Parti’ye genel başkan olarak dönerek, fiili liderliğin yanı sıra bir kez daha hukuki liderliğini aldı.

Şimdi AKP tamamen tek adam partisi haline geldi. Artık parti cumhurbaşkanın çıkarlarına hizmet edecek. Kendisini Sultan olarak hisseden Erdoğan,  ülkede iktidar güçlerini elinde toplayarak, iktidarının sınırsızlığını sağlayacak. Erdoğan, artık hem  devletin başı, hem iktidarın başı, hem AK Parti’nin başı haline geldi.