home Türkçe Araştırmalar Sistem kazandı, Türkiye kaybetti

Sistem kazandı, Türkiye kaybetti

Türkiye tarihi bir dönemeçten geçti. 2017 referandum sonuçları belli oldu. Halk oylamasının ardından sandıktan «Evet» çıktı,  sonuçları birbirine çok yakın oldu. «Evet» oranı yaklaşık yüzde 51,43, «Hayır» oranı ise 48,57. Açılan sandıklara göre katılım oranı yüzde 85,5 oldu, 25 milyon 133 bin 391 kişi «Evet» oyu verirken, 23 milyon 758 bin 401 seçmen de «Hayır» dedi. Yaklaşık 800 bin oy da geçersiz sayıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda «Evet» oyu verirken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda «Hayır» oyu verdiler. Oy sayımına doğudan başlandığında «Evet» oyları önde çıkarken, batı illerinin sayılması ile  «Hayır» oylarının oranı yükselişe geçti.

Türkiye’nin Batı illeri, Trakya, Akdeniz kıyısı ve Kürt illeri «Hayır» dedi. «Hayır» diyen illerde oy oranları arasındaki fark  yüksek. Başkent Ankara ve İstanbul dâhil büyük şehirlerden büyük oranda «Hayır» oyu çıktı. Hem genel hem yerel seçimlerde AKP’nin galip geldiği en büyük il olan İstanbul’da yüzde 51.35, Ankarada ise, yüzde 51.1 oranında «Hayır» çıktı. Özellikle eğitimli, dışa açık, sanayi ve ticaretin yoğun olduğu, ülkenin diğer kentlerine göre, daha gelişmiş olan kentler “Hayır” dedi. Kürt illeri de «Hayır» dedi. HDP’nin güçlü olduğu ve son dönemde PKK ile çatışmaların arttığı Hakkari, Batman ve Diyarbakır’dan yüzde 60’ın üzerinde «Hayır» oyu gelirken, bu oran Mardin, Van ve Siirt’te yüzde 60’ın altında kaldı. Şırnak’ta ise yüzde 71’in üzerine çıktı.

İç bölgeler, Karadeniz kıyısı ve Doğu illeri ise «Evet» dedi. Bu bölgeler muhafazakar ve milliyetçi seçmenlerin yüksek oranda olduğu, AKP ve MHP’nin geleneksel olarak yüksek oy aldığı bölgeler. Yurt dışı oylarında evet diyenlerin oranı ise % 60.12, hayır diyenlerin oranı ise yüzde % 39.88.

Beklendiği üzere referandum sonuçlarından «Evet» çıktı, sistem kazandı, Türkiye kaybetti.  Artık yüzde elli bir ile yüzde kırk dokuz arasında aşılmaz bir duvar var, mesafe iyice açıldı. Erdoğan’ın zaferi geride bölünmüş bir Türkiye bıraktı. Artık Türkiye partili tek adam sistemine geçecek ve “tek adam” ne derse onun dediği olacak. Bu referandum bir hikayenin sonu değil başlangıcıydı.