home Türkçe Araştırmalar Fırat Kalkanı Harekatı bitti

Fırat Kalkanı Harekatı bitti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 21 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın 29 Mart’ta sonuçlandığı yazılı bir açıklamayla  duyuruldu.

Türkiye, Suriyede  Fırat Kalkanı Harekâtı’nı IŞİD unsurlarını bölgeden temizlemek için 21 Ağustos 2016 tarihinde  başlattı. Türkiye, Fırat Kalkanı’nda 2 bin 15 kilometrekare bir alanı kontrol altında aldı, hayatını kaybeden asker sayısı ise 71 oldu. Fırat Kalkanı fiili olarak DAEŞ’e karşı yapılsa da, Türkiye için esas mesele YPG’nin koridoru tamamlamasını engellemekti. YPG’nin Türkiye-Suriye sınırı boyunca özerk kantonlar ilan ederek ilerlemesi ve Türkiye güneyinde (Akdeniz’e uzanacak) bir “Kürt koridoru” oluşturması için az bir alanın kalmış olması Türkiye için büyük bir sorundu. Türkiye El Bab’ı ele geçirerek  Kürt gruplarının bu kritik kavşağı kontrol ederek Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirmelerine engel oldu.

Sözü geçen yazılı açıklamanın ardından  Trabzon’daki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘Fırat Kalkanı’ harekatının birinci etabının tamamlandığını belirterek yeni operasyonların sinyalini verdi: “Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepelerine binmek için hazırlıklar yapıyoruz. Yeni harekatlara yeni isimler vereceğiz. Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine PKK, YPG, DAEŞ, FETÖ’ye çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar Türk milletinin baharı, teröristlerin ise kara kışı olacaktır.” Erdoğan’ın bu sözleri Türkiyenin işinin Suriye’de hala bitmeme anlamına geliyor. Türkiye’nin yeni hedefi muhtemelen Menbiç olacak. Erdoğan bunun üzerine “Bab’tan sonra Menbiç’e yaklaşmış durumdayız. Fakat benim daha önce Sayın Obama’ya söylediğim şeyler vardı. “PYD ve YPG Münbiç’te kalmayacak, burası Arap toprağıdır. Bu ikisi terör örgütüdür. Terör örgütüyle iş tutmayın” dedik. Ancak bu konuda mesafe alabilmiş değiliz”demişti. Ama Türkiye Menbiç’e yönelik tek başına harekete geçemez, eylemlerini ABD  ve Rusya ile uyumlaştırmak gerekiyor. Türkiye şimdilik Fırat Kalkanını sona erdirdiğini ilan etti. Lakin Türkiye askeri bölgede olmaya devam edecek, varlığını sürdürecektir. Türkiye, kesinlikle PYD/YPG’nin Suriye’de etkinlik sahasını arttırmasını engellemeye çalışacaktır. Ancak Menbiç ve Rakka operasyonlarında Türkiye’nin nasıl bir röl alacağı Rusya  ve özellikle  ABD’nin Kürtlere karşı nasıl bir tavır alacağıyla bağlı.