home Türkçe Araştırmalar Erdoğan’dan Almanya’ya ‘Nazi’ suçlaması

Erdoğan’dan Almanya’ya ‘Nazi’ suçlaması

Türkiye ve Almanya arasında yaşanan son gerginlik  Alman gazetesi Die Welt’in Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasının ardından Almanya’daki bazı siyasetçilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya girmesinin yasaklanmasını ve Türk hükümeti yetkililerinin Almanya’da düzenleyeceği toplantıların iptal edilmesini teklif etmesinden sonra başladı.

Bu tartışmaların üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya’nın Gaggenau kentinde 16 Nisan’daki referandum ile ilgili düzenlenmesi planlanan toplantısının iptal edildiği duyuruldu. Gaggenau Belediyesi bu etkinlik için verilen izni geri çekti. Belediye, kararın siyasi olmadığını açıkladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de Frechen’de yapacağı bir toplantı iptal edildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, toplantısının iptal edilmesine sert tepki göstererek Alman mevkidaşıyla planlanan görüşmesini ve Almanya gezisini iptal etti. Aynı zamanda Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Almanya’dan sonra Hollanda, İsviçre’de de Türkiyeli bakanların  konuşmacı olarak katılacağı etkinlikler iptal edildi. Avusturya da, referandum mitinglerinin Avrupa genelinde yasaklanması gerektiğini savunmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iptal kararlarına «Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist» diyerek tepki gösterdi. Erdoğan Almanya’ya çatarak dedi. “Ben istersem gelirim. Ve kapıdan sokmadığınız zaman da dünyayı ayağa kaldırırım. Ben Nazizmin Almanya’da bittiğini zannediyordum, meğerse halen devam ediyormuş. Ey Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok ”.

 Almanya’da 1.4 milyon civarında Türkiye’deki referandumda oy kullanma hakkına sahip seçmen olduğundan dolayı Erdoğan Türk siyasetçilerin Almanya’ya gidip miting yapamadıklarından çok endişeleniyor.

Erdoğan’ın ve danışmanlarının tehditkar, gergin ve diplomasi dilinden uzak açıklamalarından bıkmış olan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, «Nazi» benzetmesine tepki göstererek «Böyle yersiz açıklamaları ciddiye alıp yorum bile yapmak mümkün değil» dedi.

Son dönemde Almanya’da Türkiye’ye yönelik ortaya çıkan olumsuz algı özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de olağanüstü hal ilan edilmesinden sonra daha da arttı. Almanya daimi Türkiyey’i  insanlara yapıldığı şiddetler, tutuklanmalar, ifade ve basın özgürlüğü olmamadığı için  eleştirdi. Türkiye’de olağanüstü hal devam ettikçe öyle görünüyor ki Almanya bu politikasından vazgeçmeyecek. Ortak ekonomik çıkarlar, NATO ortaklığı, radikal İslamcı teröre karşı mücadele gibi birçok konuda iki ülkenin birbirine bağlı olmasının yanı sıra ortada mülteci anlaşması varken Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerinde tümüyle bir kesinti beklenmiyor.

Burada faşizm dönemini andıran birşey varsa, o da Erdoğan’ın kullandığı yöntemlerdir. Gazeteciler, basın ve muhalefetin susturulması, uyguladığı şiddet politikaları, devletin ‘temizlenmesi’ ve kullandığı nefret söylemi  tam bunun ispatları.