home Türkçe Araştırmalar BM’den Türkiye’nin güneydoğusunda düzenlenen operasyonları eleştiren rapor

BM’den Türkiye’nin güneydoğusunda düzenlenen operasyonları eleştiren rapor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Türkiye ile PKK arasında ateşkesin çöktüğü Temmuz 2015’ten bu yana Güneydoğu’da ciddi insan hakları ihlalleri olduğuna yönelik 25 sayfalık bir rapor yayımladı.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’nin güneydoğusunda düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve ciddi insan hakları ihlallerinin yapıldığını açıkladı.

Raporda Temmuz 20015-Aralık 2016 tarihlerinde operasyonlar yapılan ve sokağa çıkma yasakları ilan edilen bölgede çoğunluğu Kürt 500 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi. Yıkım, uydu görüntüleri de kullanılarak konutların ağır silahlarla imhası muazzam boyutta diye nitelendi.  2016’nın başında, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 189’a yakın erkek, kadın ve çocuğun haftalarca su, gıda, tıbbi yardım ve elektriğe erişimleri olmadan, evlerinin bodrumunda hapsedildiği, ardından topçu ateşinin neden olduğu yangında öldüğü belirtildi. Rapora göre en ciddi ihlaller tek seferde birçok gün için ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yapıldı.

BM müfettişleri, insan hakları ihlallerinin yanı sıra, çok sayıdaki ölüm, kaybedilme ve işkenceyi de raporladı. Raporda, «Binaların yıkılmasıyla, kanıtların toplanması ve cenazelerin teşhis edilerek takip edilmesi büyük oranda engellenmiştir. Bölgedeki yetkililer, aşırı güç kullanımı, ağır silahlara başvurulması ve ölümlere ilişkin soruşturma açmak yerine, öldürülen insanları terör örgütlerine katılmakla suçlamış, bu kişilerin ailelerine karşı baskıcı tedbirler almıştır» ifadelerine yer verildi.

Raporda, BM’den denetçilerin bir yıl süren çabalarına karşın Kürtlerin ağırlıkta olduğu Güneydoğu kentlerine giremedikleri vurgulandı. Türkiye’nin BM araştırmacılarını bölgeye sokmaması nedeniyle rapordaki bilgilerin uydu fotoğrafları, özel ve tüzel kişilerin açıklamaları ve diğer kaynaklardan elde edildiği de vurgulandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin de Türkiye hükümetini doğrudan eleştirerek yüzlerce yargısız infaz iddiaları ile ilgili hiçbir soruşturma yapılmadığı konusunda endişeli olduklarını söyledi. El Hüseyin tek bir şüphelinin yakalanmadığını, tek bir kişinin yargılanmadığını duyurdu ve Türk hükümeti makamlarına acil bir bağımsız soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Ancak Türkiye bu şekildeki  çağrılara hiçbir zaman kulak vermemiştir, hala Osmanlı döneminde de Hıristyanların katliamlarında pek çok Avrupalı ülke katliamları durdurma çagrısında bulundu ama Türkiye soykırımcı politikasından vazgeçmedi. Türkiye ülkesinde var olan Kürt meselesini diğer milletlerin meselelerinde yaptığı gibi kana boğarak çözmek istiyor. Eğer BM Türkiyedeki Kürtlerin katledilmesini durdurmak gerçekten istiyorsa Türkiyeyle başka yontemlerle konuşmalı.