home Türkçe Araştırmalar Rus uçağı kazaen Türk askerlerini vurdu

Rus uçağı kazaen Türk askerlerini vurdu

9 Şubat 2017 tarihinde Suriye’de  Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen Türkiye Silahlı Kuvvetleri unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile 3 Türk askeri hayatını kaybetmiş, biri ağır 11 asker yaralanmıştır.

Olayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Putin olayın kaza olduğunu vurgulayarak Erdoğan’a üzüntülerini belirtti ve başsağlığı dileğinde bulundu.

Rusya, Türk askerlerinin olduğu binayı vuran Rus savaş uçağının TSK’nın verdiği koordinatlara göre hareket ettiğini açıkladı. TSK da bunun üzerine askerlerin 10 gündür bölgede bulunduğunu belirterek ‘unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatlarının son olarak aynı gün akşam saat 23.11’de tekrar iletildiğini’  duyurmuştu. Savaş alanlarında böyle hatalar oluyor, zayıf da olsa ihtimal dahilindedir. Örneğin Türk Hava Kuvvetleri de  daha önce kendi mevzilerini yanlışlıkla vurmuş ve sonucunda kayıplar vermiştir. Karşılıklı suçlamalar suçu diğer tarafın üstüne yıkmak, sorumluluktan kaçınmak için yapılıyor.

Olay Rusya-Türkiye ilişkilerini etkilemedi. Rusya ve Türkiye Genelkurmay Başkanlıkları terörle mücadele alanındaki koordinasyon mekanizmasını hatalar yapmamak için geliştirmek, çalışma yapma kararı aldı. Putin ve Erdoğan ise Suriye konusundaki Astana ve Cenevre görüşmelerini aktif olarak geliştirmek için çaba gösterme konusunda mutabık kaldı ve iki ülkenin liderleri Mart ayında Rusya’da bir araya gelecek.

Ama Rusya-Türkiye ilişkilerinin  kötüleşmesini isteyenlerin sayısı çok. Türkiyede bazı kesimler  Rusya’nın, 2015’te düşürülen uçağının, 2016’da öldürülen büyükelçisinin hesabını verdiğini düşünüyor. Şu kesimlere göre bu olayın CIA Başkanı’nın Türkiye’ye ziyaret yaptığı saatlerde gerçekleştirilmesi tesadüf değil ve  CIA Başkanı’nın  Türkiye’ye gelmesi Rusya’da  endişe yarattı.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenkonun   Rusya’nın PKK ve PYD ‘yi terör örgütü olarak görmediğini açıklaması Türk iktidarlarının hoşuna gitmedi.  Hükümete hizmet eden ‘Anadolu’  haber ajansında bir makale yayınlanmış, makalenin yayınlanması tarihi rastgele değildi. Makalenin   satır başları şöyle. ‘‘Rusya eğer PYD konusunun Türkiye için ne ifade ettiğini anlamadıysa, Türkiye’nin ABD ile yaşadığı uzaklaşma sürecine şöyle bir kabaca bakması yeterli. Rusya hâlâ Moskova’daki PYD ofisini kapatmadı. PYD’ye karşı Türkiye’ye güvence vermek yerine, PYD’yi hep bir şantaj aracı olarak tutmaya devam ediyor. PYD şantajının ters tepeceğini görmüyor. Rusya Türkiye’yi kaybetmek istemiyorsa, kendisiyle kalması için teşvik etmelidir’’. Türkiye hala Osmanlı İmparatorluğu zamanlarından da çok şey öneren tarafın yanında olmuş ve şimdi de aynı siyasete devam ediyor.  Bu Türk iktidarlarının isteklerini belirleyen mesajdı.