home Türkçe Araştırmalar Türkiye’deki ırkçılık devlet tarafından yöneltiliyor

Türkiye’deki ırkçılık devlet tarafından yöneltiliyor

Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında 16 aralık’ta patlama meydana geldi. 14 asker şehit oldu, 56 kişi yaralandı. Olayın ardından Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde yürüyüşleri başlatılırken, HDP’ye ait çok sayıda il ve ilçe binasına da saldırılar düzenlendi. Tekbir sesleri ile saldırıya geçen gruplar HDP binalarını tahrip etti, bazılarını yaktı. Çevrelerde güvenlik önlemi alan polisler, saldırıları önlemek için  tedbir almadı. Mesela Kayseri’de bir grup, »Kana kan intikam» şeklinde sloganlar atarak girdikleri HDP binasına üç hilal bayrağı (Bozkurtların bayrağı) asıp, binayı ateşe verdi.

Gerçekleşen saldırıların bir kaç gün önce “Milli serberlik” ilan edilmesinin ardından gelmesi tesadüf değildir. Bu saldırılardan önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı konuşmada tüm terör örgütlerine karşı «milli seferberlik» ilan etti. Erdoğan «Terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri çerçevesinde bir olalım, beraber olalım, kardeş olalım» ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın yaptığı bu bildiriler Kürtleri hedef alıyor, bunun neden-sonuç bağıntısıyla  ülke genelinde ırkçılar aktifleşmeye başladı. HDP’ye saldırının sorumlusu »Milli Seferberlik» ilan edenlerdir.

Saldırı yapanlar binaları  harap ettikten sonra duvarlara yazı yazmışlar, duvarlarda Bozkurtların   sembollerini çizmişler. Sonra  polis gelip yazıların üzerini siyah boyayla kapattı. Demek ki polis deliller karartmıştır. İlk günde saldırıyı yapanlarla ilgili bir gözaltı yoktu, sadece HDPli vekillerin şikayetinden sonra  9 kişi gözaltına alındı. Devletin emniyet kuvvetlerinin HDP binalarına saldıran ırkçıları engellemeye ve etkisiz hale getirmeye çalışmaması,  saldırganlara müsamaha göstermesi, göz yumması, hatta bazı yerlerde açıkça destek vermesi bunlarda devletin parmağı olduğunu göstermektedir.

HDP’ye yönelik silahlı ve siyasi saldırılar Türkiye’de var olan kaosu daha da derinleştiriyor. İç savaş ortamı hazırlanıyor. Toplumda bir çatışma sağlanmaya ve darbe ihtimaliyle  bağlı korku saçmaya çalışılıyor.