home Türkçe Araştırmalar Türkiye ve Rusya ortak hava harekatı düzenledi

Türkiye ve Rusya ortak hava harekatı düzenledi

12 Ocak’ta Türk ve Rus Genelkurmay’ı arasında Suriye’de işbirliği öngören mutabakat  imzalandı. Mutabakata göre Türk ve Rus uçakları Suriye’de işbirliği içinde olacak. Mutabakat, Türk ve Rus uçaklarının Suriye hava sahasında terörist hedeflere yönelik saldırıları sırasında eşgüdümünü ve etkileşimini sağlayacak mekanizmaları, operasyonlar sırasında uçuş güvenliğinin sağlanmasını, ayrıca uçak ve insansız hava araçlarının Suriye hava sahasında karışabileceği kazaların önüne geçilmesini amaçlayan önlemleri oluşturuyor.

Mutabakattan sonra ilk kez 18 Ocak’ta Rusya yetkilileriyle yapılan koordine neticesinde Türk ve Rus  Hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, El Bab’ın güneyinde belirlenen IŞİD terör örgütü hedeflerine hava taarruzları gerçekleştirdi. Hava harekatına 10 Rus savaş uçağı ile birlikte 8 de Türk savaş uçağı katıldı.

Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaptığı açıklamasında, 18 Ocak günü içerisinde dört defa ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin insansız hava araçları ile gerçekleştirdiği keşifler sırasında düzenlenen hava saldırılarında El Bab’da bulunan IŞİD hedeflerinin vurulduğunu dedi. Ancak Türkiye, ABD öncülüğündeki koalisyona, Suriye’de hava saldırıları düzenlemesi için İncirlik Üssü’nü açmasına karşın, Washington’ı El Bab’ın IŞİD’den alınması için başlattığı operasyona yeterince destek vermemekle suçluyordu. Türkiye koalisyon güçlerinin El Bab’da hava harekatı düzenlemesini kendisini susturmak için yapılmış eylem olarak niteledi.

Türkiye ile Rusya’nın ortak olarak Halep’te operasyon yapması  ABD ve Batıya Türkiyeden verilmiş mesajdır.  Türkiye, YPG’yi  destekleyen ABD’ye Suriye’de izlediği politika ile Türkiye’yi kaybetme ihtimalini yükselttiğini göstermeye çalışıyor. Türkiye El Babda yapılan operasyonu başarıyla biterse  sonra Kürtlere karşı savaş  başlacak. Ama şu savaş Kürtlerin ABD için IŞİD ile mücadelede  çok önemli müttefiki olduğundan Türkiye ile ABD’yi karşı karşıya çıkartacak, çünkü  ABD şu yardımdan vazgeçemez, bu da Türkiyeyi Rusyaya daha da yakınlaştırır. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Washington-Ankara hattındaki ilişkiler soğuk bir döneme girerken, Moskova-Ankara hattında  yakınlaşma başlamıştı. Ankara hep ters düştüğü Suriye politikasında şimdi Moskova ile paralel bir çizgiye gelmiş durumda.