home Türkçe Araştırmalar İkinci darbe ihtimali iddiaları

İkinci darbe ihtimali iddiaları

Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe girişiminin ardından yeni darbe girişimi olup olmayacağı tartışması gündeme bomba gibi düştü. Birçok uzman ve siyasetçi askeri darbe olasılığının yüksek olduğu uyarısında bulundular.

15 Temmuz günü ilk kalkışmayı haber veren emekli Albay Hasan Atilla Uğur, yeni bir darbe hazırlığına ilişkin açıklamalar yaptı. Başarısızlığa uğrayan darbe girişiminin ardından ‘zafer sarhoşluğu’ yaşandığını savunan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Türkiye’nin yeni bir kalkışmayla daha karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Emekli albay, “İkinci kalkışmaya hazır olun. Ve çok yakın bir zamanda. Çok net bilgi olarak söylüyorum: İkincisi daha kanlı olacak” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ikinci darbe ihtimali söylentilerine yanıt vererek, «Bugünlerde sürekli olarak, ‘İkinci darbe yapılacak’, ‘Daha bitmedi’, ‘Yeniden geleceğiz’ deniyor. Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Ikinci darbe girişimi iddiaları FETÖ tarafından ortaya atıldı. 15 Temmuz artık resmi bir bayram haline geldi. Korkutmak, korku salmak için tezgahladıkları kara kampanyalardır.  Milletimiz asla itibar etmesin ama rehavet de yok gece gündüz de her şeye hazır olacağız.” dedi. Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da ikinci bir darbe girişimi olacak iddialarına karşılık olarak, «Bu yönde bir rapor yok. Halkı endişeye ve telaşa sürüklemenin de bir alemi yok. Ülkeyi yönetenler olarak şunun farkındayız; 15 Temmuz’u yapmak isteyenlerin kenara çekilmeyeceklerini biliyoruz»  şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ise, ikinci kalkışma iddialarına ilişkin, «Bunlara ben şahsen ihtimal vermiyorum. Böyle bir potansiyel yok» dedi.

Konuya ilişkin gelen bu açıklamalar sokaklara da yansımış durumda. Bu birbirlerine aykırı olan açıklamalar halkın endişelenmesine neden oldu.Türkiye vatandaşların bir kısmı ikinci bir darbe girişiminin olabileceğine ihtimal verirken bir kısım vatandaş ikinci bir darbe girişimini yapacak potansiyelin olmadığını söylüyor. Doğal olarak kamuoyunda ister istemez bir endişe var. Bu söylentiler toplumun psikolojisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Belki de ayrılıkçı terör ve bölünme sendromuna karşı iktidardan da muhalefetten de ümidini kesen kamuoyu ister istemez “darbe” senaryolarına kulak kabartıyor. Çünkü bunu çaresizlik içinde bir “çıkış yolu” olarak görüyor. Belki de ikinci darbe ihtimali söylentilerini OHAL’in uzatılması için Erdoğan ortaya attı.