home Türkçe Araştırmalar Fırat Kalkanı Operasyonu

Fırat Kalkanı Operasyonu

24 Ağustos 2016, saat 04.00’de Türk Silahlı Kuvvetleri  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ABD öncülüğündeki koalisyon hava kuvvetlerinin katkısıyla Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekata başlamıştır. Askeri harekatın adının ‘Fırat Kalkanı’ olduğu açıklandı.

Başlayan harekatta Cerablus’taki IŞİD hedefleri savaş uçakları, tank ve obüs topları ile çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alındı. Bunun kapsamında DAEŞ hedeflerine 224 top atışı yapıldı ve 63 hedef imha edildi. IŞİD kontrolündeki Cerablus ilçe merkezi Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçti. Harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde can kaybı olmazken, çatışmalarda 1 ÖSO mensubu öldü.  Ayrıca harekata katılan Özgür Suriye Ordusu da Cerablus’un Türkiye sınırı yakınındaki 33 köyü IŞİD’in elinden aldı. 46 IŞİD’li etkisiz hale getirildi. 24 Ağustos’tan bu yana ele geçirilen 400 kilometrekare alan temizlendi.

Cerablus operasyonuna Suriye hükümetinden tepki geldi. Suriye Dışişlerinden yapılan  açıklamada »Türk tanklarının Suriye’ye girmesi egemenliğimizin ihlalidir» ifadeleri kullanıldı ve operasyon kınandı. Açıklamada »bu tür terörle mücadele operasyonları Suriye hükümetiyle yürütülmelidir» denildi.

Türkiye IŞİD’e ait olan hedeflerle birlikte PYD’nin silahlı kolu Münbiç’in kuzeyindeki YPG’yi de obüslerle vurmuştu. PYD lideri Salih Müslim, TSK’nın başlattığı operasyona tepki gösterdi. Müslim, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, «Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir.. DAİŞ gibi o da bozguna uğrayacaktır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Ashton Carter, Türk ordusunun DAIŞ’İn olmadığı alanlara gerçekleştirdiği saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti. Carter, operasyon YPG’yle çatışmalara dönüşünce Washington Yönetimi desteklemediğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin  «Türkiye’nin Suriye’deki harekatı bizim için beklenmedik değildi. Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için Dışişleri ve özel servislerimiz var. Türkiye’nin Suriye nedeniyle yaşadığı problemler beliydi. Bunları anlamak için büyük analist olmaya gerek yok.»diye demiş. Bu Rusya’nın Türkiye’ye Suriye’ye girme iznini vermesi anlamına geliyor.

Türk hükümeti tarafından askeri harekatın amacının Cerablus’u IŞİD’den temizlemek ve PYD/YPG ile mücadele etmek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi. Ama asıl hedef tabii ki Kürtlerin kontrol alanını sınırlamak, Suriye’nin kuzeyinde Kürt koridorunun engellenmesidir.  Kürtler, Kobani ile Afrin arasında bağlantı kurmak için bu bölgeye özel önem veriyor.