home Türkçe Araştırmalar Basın özgürlüğü geriledi

Basın özgürlüğü geriledi

Türkiye’de en yakın zamanlarda özgür basın kalmıyacak.

“Zaman” gazetesinin ardından “Radikal” da kapatıldı.

Tutuklanan gazetecilerin sayısı ise arttıkҫa artıyor.

Basın’ın durumu birkaҫ gün önce Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edilen Türkiye raporunda da eleştiriyor. 

Avrupa Parlamento’nun Türkiye raportörü Hollandalı üye Kati Piri tarafından hazırlanan raporda başta Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri, Türkiye’nin güneydoğusundaki durum, sığınmacı krizi, Kıbrıs sorunu olmak üzere basın özgürlüğü probleminin da önemli yeri var.  Avrupalı parlamenterler, özellikle son iki yılda ifade özgürlüğünün pek çok ortamda gerilediğine dikkat çekti.

Raporun kabul edilmesinden sonra bir basın açıklaması yapan raportör Piri, “Türkiye’de ifade özgürlüğü ve yargının bağımsızlığı gibi bazı önemli alanlardaki reformların hızı genel olarak yavaşlamakla kalmadı, bu alanlarda bir gerilemede de oldu.” dedi.

Ancak Türkiye AB Bakanı Volkan Bozkır, bugüne kadarki en sert Avrupa Parlamentosu raporlarından birisi olarak kabul edilen raporu “yok hükmünde” sayacaklarını ve iade edeceklerini ifade etti. Avusturya ziyareti sırasında basının sorularını yanıtlayan Bozkır, raporun iade gerekçesinin ise “Ermeni iddialarının tanınması talebi” olduğunu söyledi. Ne var ki rapor içerisinde 1915 olaylarıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmuyor ve sadece Ermenistan – Türkiye ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiği çağrısı yapılıyor.