Neler olacak?

7 Haziran seçimleriyle yeni sayfanın başlaması bekleniyordu. Ancak Türkiye’nin bütün siyasi kuvvetlerinin diyalog isteksizliği ve kararsızlığı durumu karıştıkça karıştı.

Iç durumunda başlayan kaosla beraber dış durumu da belli değil.

ABD’yi ziyaret etmek istediğini açık açık gazetecilere söylemesine rağmen cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Washington’dan olumsuz cevap geldi. Amerikan yönetimi, Ankara’ya “Başkan Obama’nın programı yakın zamanda bir görüşmeye izin vermiyor. Kasım ayında Antalya’da gerçekleşecek G-20 Zirvesi görüşme için en uygun zaman ve zemin.” mesajı yolladı. 5-16 Kasım’daki G-20 Zirvesi’nde ise Türkiye’yi hangi hükümetin temsil edeceği 1 Kasım’daki seçim sonuçlarına göre belli olacak.

Evet, ülke’de yeni seçim bekleniyor. Tek başına iktidar isteyen Erdoğan, kamuoyundan gelen tepkilere rağmen muhalefete hükümeti kurma görevi vermedi. Cumhurbaşkanı, ülkeyi erken seçime götürüyor. Ancak erken seçimi en çok isteyen kişi olarak görülen Erdoğan daha önce tek başına iktidarda oldukları dönemde “erken seçim” için “Bırakın seçim yapmayı, seçim kelimesini telaffuz etmeniz dahi bu ülkenin ekonomisi üzerindeki etkilerini, bunlar düşünmüyorlar. İstemiyorlar. Çünkü bunların ülke diye, ülkenin kaynaklarının güçlenmesi diye bir derdi yok. Bunlar ne yapalım da ülke karışsın…İster Ergenekon’un avukatı olun, ister bilmem neyin, çetelerin, mafyaların avukatı olun, bu ülkeyi karıştıramayacaksınız.Dünyanın gelişmiş ülkelerinde “erken seçim” diye bir mantık yoktur. Bu geri kalmışlığın alametidir. Seçimler, Anayasa’mızın öngördüğü tarihte yapılacaktır. Kimse seçim rüyası görmesin”,- ifadelerini kullanmış.

Bir adamın fikirlerinin o kadar çabuk değişmesi sizce doğal mı?

Diğer ülkeler için bunun gibi şeyler neredeyse olanaksız. Ancak söz konusu Türkiye olduğu zaman bu durum gayet normal. Burada ikili standartlar her alanda hep geçerli.