home Türkçe Araştırmalar Ermeni Soykırımı hiç bitecek mi?

Ermeni Soykırımı hiç bitecek mi?

Ermeni Soykırımı devam ediyor. Sadece teknikler, yöntemler değşiyor, daha doğru 1894-1896 katilamlarıyla başlayan Ermeni Soykırımından geçen yüz yılda gittikçe gelişiyor. Evet. tıpkı o zamanlar gibi Türkiye’de Ermeni olmak hakaret, üstelik konuşamalarında sayın Recep Tayyip Erdoğan bile Türkiye cumhurbaşkanı olarak kendi Ermeni vatandaşlarına tehditte bulunuyor. Evet, başta Hrant Dink olmak üzere bazı insanlar Ermeni olmak için öldürülüyor. Ancak açıkça öldürme yerine daha sık ekonomik eylemlerle tuhaf vergiler, nefret sözleri yerine ise ilk bakıştan demokrasi adına kabul edilen yasalar yer alır. Modern soykırım ekonomik, kültürel, siyasal boyutlarda.

Istnabul Ermeni cemaati için büyük önem taşıyan Kamp Armen’in yıkılması da bu politikanın yansıtması olarak değerlenebilir. Gençler ve aydınların çabalaryla bu süreç dudurdu. Ancak sorunun nihai çözümü hala yok ve sanırım ki olamaz.

Türk toplumu Ermenilerle ilgili hiç bir gerçeğe yüzleşmeye hazır değil. Ünlü tarihçi Baskın Oranın sözlerine göre yıllarca “Türkiye’nin sembolü ayyıldız değil devekuşu oldu”, yani en yüksek düzeyde “Ermeni meselesi yok” diyenlere cevap veren olmadı. Aynı tarihçiye göre “Türkiye, bu konuyu bilmek bakımından ikiye ayrılır: Ankara’nın doğusu ve batısı. Ankara’nın doğusu meseleyi iyi bilir, fakat konuşmaz, konuşursa “Ermeniler bizi öldürdü” der. Çünkü halk daha doğrusu ağalar, beyler Ermeni malları üzerine oturmuşlardır, oturduğu ev Ermeni evidir. Hakkari’deki köylünün İzmir’den haberi yok, haritada olsa gösteremez, niye İzmir’e Yunan çıktı diye silaha sarılsın? Sarılır, çünkü Ankara’nın başlattığı hareket başarısız olsaydı Ermeniler dönüp mallarını isteyecekti.Ankara’nın batısı hiç bilmez, daha doğrusu mekteplerde kulağından akıtılan cehaleti bilir. Mesela ben İzmirliyim, 30 yaşımdan sonra duydum böyle bir şey olduğunu, 40 yaşımdan sonra da öğrendim. Cahil bırakılma ve yanlış bilgilerle doldurulma söz konusudur”. Üstelik gazeteci Sevgi Akarçeşme’nin sözleriyle “Bizimki kadar bölünmüş bir toplumu birleştiren yegane tabu ise Ermeni meselesi”.

Belli ki bu durum değişmeden soykırım da hiç mi hiç bitemez…