home Türkçe Araştırmalar Hükümet hatalı iken …

Hükümet hatalı iken …

Türkiye hem Avrupa’daki, hem de ABD’deki cemaatlarını hep Ermenilere karşı lobby yapmaya kullanmaktadır. Amaçlarına daha kolay ulaşmak için 2010’da Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar başkanlığı bile kuruldu. Ancak Türk iktidarlarının bütün çabalarıma rağmen Türk propagandası neredeyse başarısız .

            Avrupa’da yaşayan Zafer şenocak ve Emine sevgi özdemar gibi dünyaca meşhur Türk yazarlar kitaplarında Ermeni soykırımına değiniyorlar, yönetmen Fatih Akın Soykırımı anlatan “The cut” filmi çekiyor.

            En son darbesi ise Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı, “Almanya’nın Obaması” olarak ünlü Cem Özdemirin Ermenistan ziyareti oldu. Ziyaret kapsamında 12 Mart’ta Ermeni Soykırım anıtı Tsitsernakaberd’e çelenk koyan Özdemir, “ Türkiye kökenli olmam Soykırım Anıtı’nı ziyaret etmeye beni mecbur etti” demişti.

            Üstelik, Özdemir Almanya hükümetinden, 100 yıl önce Osmanlı topraklarında Ermenilere soykırım yapıldığını tanımasını istemişti.

            Aynı zamanda Türkiye’yi Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmeye çağırarak Özdemir, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesajım, eğer onunla konuşacak şansım olsa söyleyeceklerim; ‘Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü dolayasıyla jest yaparak Ermenistan ile sınırı açın ve sınıra Hrant Dink adını verin’ olur” şeklinde konuştu.

            Elbette, Özdemir’in bu tutumu Türkiye iktidarları tarafından eleştirildi. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter’da yayınladığı mesajda “Alman Yeşiller Partisi MV’ne merakımdan soruyorum.. Lütfen cevap ver Cem Özdemir.. senin kökenin Ermeni mi?» diye sordu.

            Bu geleneksel suçlama olmasaydı, şaşıracaktık.

            Aklıma ünlü Fransız yazar ve aydın Voltaire’in sözleri geliyor, “Hükümet hatalı iken haklı olmak çok tehlikelidir”.