home Türkçe Araştırmalar Türkler Avrupa’yı zaptedebilirler mi?

Türkler Avrupa’yı zaptedebilirler mi?

Türkiye’nin Dış işleri önceliklerinin değiştirilmesi devam ediyor.

            Avrupa rüyasından vazgeçmeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun son sert açıklamalarından belli.  Davutoğlu, Baden Boveri Platz’da İsviçre’deki Türk toplumu ile bir araya geldiği toplantıda, “Mutlaka bir gün Türkiye AB’ye girecek. Yalvarmayacağız, başımız dik şekilde, dinimizle, dilimizle gireceğiz”, dedi.

            Erdoğan ise Cibuti’de AB ile ilgili konuşup, “Avrupa acaba halkı Müslüman olan Türkiye’yi aralarına alabilecek mi? İslamofobi’ye karşı değilseniz, Türkiye’yi AB’ye almak zorundasınız. Türkiye bir çok oluşumda var, neden AB’ye almıyorsunuz? Türkiye’yi kapınıza dilenecek ülke olarak görüyorsanız, Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değildir. Kabul ederlerse, girer. Kabul etmedikleri takdirde kendi yolunu kendisi çizer” ifadeleri kullandı.

Bu açıkalamaları okurken aniden “Tilki ile üzümler” eski hikayesi aklıma geldi.

            Ancak bir ilginç nokta var. Hem Erdoğa,n hem de Davutoğlu Islamın Avrupa’nın bir parçası olduğunu kaydettiler. Mesela, Davutoğlu, «… nerede olursa olsun, her türlü ırkçılığa karşı başımız dik bir şekilde ayakta duracağımızın mesajını verdik. İşte bir kez daha Zürih’ten sesleniyorum; İslam Avrupa’nın asli dinidir ve asli dini olmaya devam edecektir» dedi.

Demek ki Avrupa’da ve özellikle Almanya’da arttıkça artan Türk nüfusu Türkiye’nin yeni umududur. Türk cemaati sayesinde bir gün hiç reform yapmadan, uyumlulukk sağlamadan AB’ye girebilirler. Girebilmeseler de, Avrupa’lı Türk siyasetçiler hep eski vatanlarının çıkarlarını savunabilecekler.

            Avrupa liderleri bile artık Türklerin kendi toplumlarında önemli yer olduğunu kabul ederler. Almanya Başbakanı Angela Merkel eski cumhurbaşkanı Christian Wulff’un “İslam Almanya’nın bir parçasıdır” sözüne atıfta bulunarak, kendisinin de aynı görüşte olduğunu belirtti ve «Benim görevim Almanya’da yaşayan Müslümanların büyük bir çoğunluğunu, şüpheli gibi görülmekten korumak ve İslam adına şiddete başvurma konusunda da mücadele etmek» ifadesini kullandı.

            Avrupa zayıflıyor, ulusal, dinsel geleneklerin önemi azalıyor.

Türklerin kansız, kılıçsız  ve en önemlisi değişmeksizin kazanması uzakta değil…